Azerbaycan sağlık turizmi potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik öneriler
Recommendations for assessing the health tourism potential of Azerbaijan
- Tez No: 657070
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Azerbaycan Cumhuriyeti, 1991 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra ülkede bulunan coğrafi özelliklerin farklı turizm türlerinin gelişimi için sunduğu potansiyeli, turizm bölgeleri ve zengin kaynaklarını değerlendirerek daha da geliştirmek için stratejiler uygulamaya başlamıştır. Azerbaycan'da sağlık turizmi kapsamında yerli ve yabancı turistlerin dinlenebilecekleri tatil yerleri, kaplıcalar ve tedavi için şifalı suları kullanabilecekleri çok sayıda modern tesisler mevcuttur. Bu çalışmada Azerbaycan'ın sağlık turizminin potansiyelinin sahip olduğu değerler ele alınmaktadır. Azerbaycan'da göreceli olarak çok sayıda şifalı su kaynağının, volkan çamurlarının, tuzlu göl tedavi çamurlarının, şifalı çamur petrollerinin bulunması, ülkenin sağlık turizmi açısından ne kadar elverişli koşullara sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler ile Azerbaycan'daki sağlık turizminin potansiyeli irdelenmiştir. Araştırma sonucunda, sağlık turizm potansiyelinin olumlu ve ya olumsuz yönlerini, hangi sağlık turizm çeşidinin daha çok tercih edildiği, turistlerin sağlık turizminde Azerbaycan'ı tercih etme nedenlerinin neler olduğu ele alınarak araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract: After gaining independence in 1991, the Republic of Azerbaijan has started to implement strategies to further develop the potential of the geographical features in the country for the development of different types of tourism, by utilizing the tourism regions and rich resources. There are many modern facilities in Azerbaijan where local and foreign tourists can rest, spas, and use healing waters for treatment. In this study, it is discussed that the health tourism of Azerbaijan has a great potential. The existence of many healing water resources, volcano muds, salty lake treatment muds, healing mud petroleum in Azerbaijan reveals how favorable conditions the country has for health tourism. Qualitative method was used in the research. The potential of health tourism in Azerbaijan was examined through the interviews. As a result of the research, the positive or negative aspects of the health tourism potential, which type of health tourism is preferred more, and the reasons why tourists prefer Azerbaijan in health tourism has been examined.