Attilâ İlhan'ın eserlerinde Millî Mücadele ve Cumhuriyet
The National Struggle and Republic in Attilâ İlhan's literary works
  1. Tez No: 657069
  2. Yazar: ELİF ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Türk Edebiyatının ve Türk düşünce hayatının önemli isimlerinden Attilâ İlhan, 1940'lı yılların sonlarından itibaren ülkemizde şiir, roman, eleştiri, köşe yazısı ve deneme türlerinde yazdığı çeşitli eserleri ile okunan ve sevilen bir sanatçıdır. Attilâ İlhan, Türk Edebiyatına kazandırdığı eserlerinin yanı sıra aydın kimliği ile toplum yaşayışına ayna tutar. Toplumcu bir yazar olarak, Meşrutiyet'ten 1960'lı yıllara kadar Türkiye'de yaşanan siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel sorunlara eserlerinde yer vererek çözüm yolları sunar. Bu çalışmamızda, Attilâ İlhan'ın eserlerinden yola çıkılarak Millî Mücadele ve Cumhuriyet döneminde yaşanan olayların, Attilâ İlhan'ın kurgusal eserlerine nasıl yansıdığı incelenmektedir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde Attilâ İlhan'ın hayat hikayesi, tarih anlayışı ve edebi şahsiyeti anlatılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, Attilâ İlhan'ın Millî Mücadele'yi kurmaca eserlerinde ele alışı üzerine odaklanılmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise eserlerinden yola çıkılarak Attilâ İlhan'ın Cumhuriyet döneminin siyasi ve toplumsal meseleleri hakkında değerlendirmeleri dikkatlere sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Attilâ İlhan is one of the important names of Turkish Literature and Turkish thought movements. He is an writer who has been read and loved with his various works; poetry, novel, review article, column and essay, in our country since late 1940s. Attilâ İlhan, mirrors life of the society with his intellectual identity, along with his important works for Turkish Literature. As a socialist writer, he offers solutions in his works by giving place to political, economic, social and cultural problems faced in Turkey between Constitional Monarchy and 1960. In this thesis, it is examined that; how events occured in The National Struggle and Republican period, reflected in the fictional works of Attilâ İlhan. The study consists of three parts. The first part focuses on Attilâ İlhan's life story, his conception of history and his literary personality. The second part of the study focuses on how Attilâ İlhan gives place to The National Struggle in his fictional works. In the third part of the study, Attilâ İlhan's evaluations about political and social issues in Republican period are examined, based on his works.