Başarısız bir çatışma yönetimi örneği: İsrail-Filistin sorununun çözümsüzlüğü ve nedenleri
An example of a failed conflict management: The insolution of the Israel-Palestine problem and the causes
- Tez No: 657077
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ZEYNEP OKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çatışma kavramı ortaya çıkışı çok uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Değişen ve gelişen dünya düzeni içerisinde gerek artan ihtiyaçlar gerekse kaynaklara ulaşmakta ortaya çıkan sorunlar, çatışma ve çatışma yönetimi kavramının önemini daha da arttırmıştır. Çatışmaların faydalı bir şekilde nasıl yönetilebileceği, daha fazla zarar vermeden çatışmaların nasıl sonlandırılabileceği ve nasıl faydalı bir dönüşüm sağlanabileceği çatışma yönetiminin çalışma alanlarındandır. Bugün, savaşların tehlikeli bir hal aldığı ve etkilerinin geri döndürülmesinin zorlaştığı bir dönem içinde, çatışma yönetimi hayati bir önem arz etmektedir. Çatışma yönetimi yöntemleri başarılı bir şekilde uygulanabilirse birçok savaşın, çatışmanın da pozitif bir şekilde sonlandırılması sağlanabilir. Fakat bu yöntemlerin başarılı bir şekilde uygulanamadığı çatışmalar da mevcuttur. Bu alanın örneklerinden biri olan İsrail-Filistin çatışması yıllardır devam eden ve çözülmesi zor bir hale gelen bir sorun olmuştur. İsrail-Filistin çatışmasının analiz edildiği bu çalışmada, sorunun çatışma yönetimi bazında neden yönetilemediği, çatışma yönetimi yöntemlerinin bu çatışmada neden başarısız olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of conflict originated many years ago. In the changing and developing world order, both the increasing needs and the problems that arise from accessing resources have increased the importance of the concept of conflict and conflict management. How conflicts can be managed beneficially, how conflicts can be ended without causing more damage, and how to make a useful transformation are among the areas of conflict management. Today, conflict management has a vital importance in a period when wars become dangerous and their effects are difficult to reverse. If conflict management methods can be applied successfully, many wars and conflicts could be successfully settled. However, there are also conflicts in which conflict management methods cannot be applied successfully. The Israeli-Palestinian conflict, one of the examples of this field, has been a problem that has been ongoing for years and has become difficult to be resolved. In this study, in which the Israeli-Palestinian conflict is analyzed, it is examined why the problem cannot be managed on the basis of conflict management and why conflict management methods fail in this conflict.