Psiko-yasal değerlendirmesi yapılan çocuk ve ergenlerin sosyodemografik ve psikopatolojik verilerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of sociodemographic and psychopathological data of children and adolescents WHO have a psycho-legal assessment
  1. Tez No: 657081
  2. Yazar: ALİCAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PINAR VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Türk Ceza Kanunu altıncı maddesinde“henüz on sekiz yaşını doldurmamış kişi”, Çocuk Koruma Kanunu (ÇKK) üçüncü maddesinde“daha erken yaşta ergin olsa bile, onsekiz yaşını doldurmamış kişi”olarak çocuğun tanımı yapılmıştır. 2005 yılında yürürlüğe giren 5395 sayılı ÇKK ile çocukların bir çok hakları güvence altına alınmış olup, yasanın uygulaması sırasında adli mercilerce bilirkişiliğine başvurulan çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları (ÇERSAH) profesyonellerinin rolü daha da önem kazanmıştır. Bu bağlamda çocukların ceza hukuku yönünden sezgin olup olmadıklarını saptamak, bir suçun mağduru iseler zarar derecelerini (istismar veya ihmal, yaşanılan kaza sonrası gelişen ruhsal travma) ve medeni hukuk yönünden de korunması için ruhsal gerekleri ve gereksinimleri belirlemek ÇERSAH uzmanlarının görevi olmuştur. Bu çalışmada 1 Ocak 2019- 15 Haziran 2020 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Adli Kuruluna başvuran ve haklarında adli rapor düzenlenen suça sürüklenen çocuklar ve mağdur sıfatındaki çocukların kayıtları geriye dönük olarak taranmıştır ve vakaların sosyodemografik, klinik, psikometrik ve psiko-yasal değerlendirmeleri incelenmiştir. Bütün bu adli süreçlerinden değerlendirilmesinden önce amaç, birincil olarak çocuk ve ergenlerin suça sürüklenmesinin önlenebilmesi veya bir suçun mağduru olmaktan korunabilmesi için aile, çevre ve çocuğa ait risk faktörlerinin belirlenmesi ile bunlara yönelik müdahalelerle çocuk ve ergenlerin korunması olmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the sixth article of the Turkish Penal Code, the child is defined as“the person who has not yet completed the age of eighteen”, and in the third article of the Child Protection Law (CPL),“the person who has not completed the age of eighteen, even at an earlier age”. Many rights of children were secured with the CPL numbered 5395, which came into force in 2005, and the role of child and adolescent mental health and illnesses (CAMHI) professionals, who were consulted by the judicial authorities during the implementation of the law, became more important. In this context, it is the duty of CAMHI specialists to determine whether children are intuitive in terms of criminal law, to determine the degree of harm (abuse or neglect, mental trauma after the accident) if they are victims of crime and the spiritual requirements and requirements to protect them in terms of civil law. In this study, the records of children who were admitted to the Criminal Committee of Child and Adolescent Mental Health and Diseases Department of Bursa Uludag University between January 1, 2019 and June 15, 2020, and children who were victims of crime were reviewed retrospectively; sociodemographic, clinical, psychometric and psycho-legal evaluations of cases have been examined. Before evaluating all these judicial processes, the aim should be to identify the family, environment and child risk factors and to protect children and adolescents through interventions in order to prevent children and adolescents from being dragged into crime or to protect them from being victims of a crime.