İslam felsefesinde ve modern Batı felsefesinde ölüm kavramı (Mevlânâ ve Hegel örneği)
The concept of death in Islamic philosophy and modern Western philosophy (Mawlana and Hegel)
- Tez No: 657080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İslam felsefesi ve modern Batı felsefesinin ölüm kavramına ilişkin analizlerinin temel amacı, insanı anlamak ve toplumsal sorunlara kalıcı çözümler üretebilmektir. İslam felsefesi öte dünyayı esas almakla birlikte, bu dünyayı da göz önünde bulundururken; modern Batı felsefesi daha çok yaşanılan dünya merkezli bir çerçevede şekillenmektedir. Bu noktada Mevlânâ ve Hegel, iki felsefe yapma tarzının iki farklı dönem ve coğrafyadaki önemli temsilcileridir. Tezin konusu, İslam felsefesi ve modern Batı felsefesinde var oluşu ve insanı anlamak üzere ölüm kavramının nasıl analiz edildiği ve ne tür sonuçlara ulaşıldığıdır. Bu çalışmanın amacı ise, İslam Felsefesi ve modern Batı Felsefesinin önemli temsilcilerinden olan, Mevlânâ ve Hegel'in öncelikle Tanrı, insan, din ve varlık kavramlarından hareketle kurmuş oldukları sistemlerini genel hatlarıyla betimlemek, daha sonra bu iki düşünürün ölüm hakkındaki görüşlerini derinlemesine tasnif etmektir. Mevlânâ düşüncesinde ölüm, yeniden diriliş, sevgiliyle buluşma, ölmeden önce ölme ve kendini gerçekleştirme kavramları üzerinden çözümlenirken; Hegel düşüncesinde ölüm daha ziyade ölüm korkusu, öteki ve ötekiyle kurulan çatışma ilişkisi üzerinden yürütülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the analyzes of Islamic philosophy and modern Western philosophy on the concept of death is to understand human beings and to produce permanent solutions to social problems. While Islamic philosophy is based on the afterlife, while considering this world as well; modern Western philosophy is shaped in a more experienced world-centered framework. At this point, Mevlânâ and Hegel are important representatives of two philosophy styles in two different periods and geographies. The subject of the thesis is its existence in Islamic philosophy and modern Western philosophy and how the concept of death is analyzed and what kind of results are reached in order to understand human beings. The aim of this study is to describe the systems of Rumi and Hegel, who are important representatives of Islamic Philosophy and modern Western Philosophy, firstly based on the concepts of God, man, religion and existence, and then to classify the views of these two thinkers about death in depth. While analyzing the concepts of death, resurrection, meeting with the lover, dying before death and self-realization in the thought of Mevlânâ; In Hegel's thought, death is rather carried out through the fear of death and the relationship established with the other and the other.