Memî Cân Efendi'nin 'Lübbü'l-Usûl fî Mâ'rifeti Tarîkati'l-Vusûl' adlı eserinin tahkîki ve tıpkıbasımı
The critical scrutiny and facsimile of Memî Cân Efendi's work 'Lübbü'l-Usûl fî Mâ'rifeti Tarîkati'l-Vusûl'
- Tez No: 657104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN FETTAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
XVI. yüzyılda yaşamış olan Şeyh Muhyiddin Mehmed b. İlyâs Memî Cân Saruhânî (v. 1008/1599) Efendi, Manisa (Saruhan)lıdır. Uşşâkiyye tarîkatinde şeyhlik makamında bulunmuştur. Uşşâkiyye ta¬rîkatinin, Manisa, Bursa ve İstanbul yörelerinde yayılmasında önemli rol oynamıştır. Halvetiyye'ye bağlı Uşşâkiyye tarîkatinin kendisinden devam ettiği yegâne koludur. Uşşâkîlikte yazılı eser bırakan nadir kişilerden biridir. Manzum ve mensur eserleri mevcuttur. Memî Cân Efendi kutbu'l-aktâb'dan sayılır.“Lübbü'l-Usûl fî Ma'rifeti Tarîkati'l-Vusûl”adlı eserini Sultan III. Murad'a takdim ederek padişahın hürmetine mazhar olmuşdur. Bu eserini Feridüddîn-i Attâr, Mevlânâ gibi sûfîlerin beyitleriyle süslemiştir. Tarîkat usûllerinden bahseden, tasavvuf konulu bir eserdir. Yapılan çalışmada Memî Cân Efendi'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra çalışmanın aslını oluşturan“Lübbü'l-Usûl fî Ma'rifeti Tarîkati'l-Vusûl”adlı eserin tahkîki yapılmıştır. Tahkikte müellif nüshası esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Muhyiddin Mehmed b. Ilyas Memi Can (d. 1008/1599), who lived in the 16th century, was from Manisa (Saruhan). He was in the position of sheikh in the Ushshaki sect. He played an important role in the spread of the Ushshakiyya sect in Manisa, Bursa and Istanbul regions. He is the only branch from which the Ushshakiyya branch of the Halvetiyya continues. He is one of the rare people who left a written work in Ushshakiyya. There are poetic and prose works of him. Memi Can Efendi was considered from kutbu'l-aktab. He presented his work“Lübbü'l- Usûl fi Ma'rifeti Tarîkati'l- Vusûl”to Sultan III. Murad and he got honored by the Sultan. He decorated his work with couplets of sufis such as Mevlana and Feridüddin-i Attar. It is the work on sufism, that mentions about sect methods. In the study done, information was given about the life and works of Memi Can Efendi. Later, a detailed the critical scrutiny of the work named“Lübbü'l- Usûl fi Ma'rifeti Tarîkati'l- Vusûl”, which constitutes the original study, was made. The critical scrutiny was made on the basis of the author's manuscript.