Toplumsal cinsiyete dayalı iş bölümü bağlamında kadın katılımlı sanal toplulukların bir analizi: Kadınlarkulübü.com örneği
An analysis of women participated virtual communities in the context of gender-based division of labor: Kadınlarkulübü.com case study
  1. Tez No: 657134
  2. Yazar: ŞERİFE SENA GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKİ SUZUKİ HİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, gelişen iletişim teknolojileri ile birlikte toplumsal yaşamın bir parçası haline gelen sanal topluluklarda, katılımcı kadınların ev işleri ile ilgili paylaşımlarını analiz etmek amaçlanmıştır. Ataerkil toplumda ev içi iş bölümü, feminist kuramcılar tarafından her zaman sorgulanan bir konu olmuştur. Sanal topluluk, kadınların ev işleri ile ilgili kendilerini sundukları, anlattıkları ve sosyologlar için çok çeşitli verileri içinde barındıran toplumsal bir alandır. Kadınlar bu tür sanal platformlarda ev işleri ile ilişkilerini farklı biçimlerde sunmaktadır. Buradan hareketle bu çalışmada, ev içi emek ve iş bölümü alanında kadınların, sanal toplulukta ev işleri ile nasıl ilişkiler kurduklarını, neleri eleştirdiklerini ya da onayladıklarını ve bu işler karşısında kendilerini nasıl konumlandırdıklarını anlamak amaçlanmıştır. Çalışmada kadinlarkulubu.com internet platformunda, anahtar kelime filtrelemesi yapılarak, ev işleri ve ev içi iş bölümü ile ilgili 16 konu başlığı tespit edilmiştir. Bu konu başlıkları altında yer alan 700 paylaşım içerisinden, anahtar kelimeleri içeren ve profili herkese açık olan kullanıcıların yapmış olduğu 53 paylaşım, tematik analiz yöntemi kullanılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu sanal sosyal ortamda, kadınların ev işleri ile ilgili sorunları nasıl tartıştıkları ile ilgili güncel bir veri sunmak amacıyla, öncelikle ev işleri ile kurduğu ilişkilere göre belirlenen kadın tipolojilerinin betimlemesi yapılmıştır. Katılımcı kadın tipolojileri öz bir şekilde betimlendikten sonra, bu kadınların forumda ev işleri ve ev içi iş bölümü ile ilgili konuştukları ve tartıştıkları konular yedi ana tema altında analiz edilmiştir. İncelenen paylaşımlarda, katılımcı kadınların ev içi alanda ev işlerine ilişkin yaşadıkları sorunları ya da sundukları çözüm önerilerini farklı konular üzerinden tartıştıkları ve bu konular bağlamında ev işleri ile farklı ilişkiler kurdukları görülmektedir. Kadınların ev işleri ile ilgili yaptığı paylaşımlarda, (annelik, ev kadınlığı gibi) çoğunlukla toplumsal kadın rollerini gönüllü olarak sanal ortamda sundukları görülmektedir. Buradan hareketle, sosyal medya araçlarından birisi olarak günümüz toplumunda katılım yaygınlığı giderek artan sanal topluluklarda da kadın ve erkek arasındaki cinsiyet eşitsizliğinin, bazı eleştirel, yenilikçi tartışmalara rağmen ev içi alan üzerinden sürdürüldüğü anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, an analysis of posts showing the relations of participating women with housework was conducted in women participated virtual communities that became a part of social life with developing communication technologies. The problem of housework has always been an issue questioned by feminist theorists. The virtual community is a social space where women present and explain themselves about housework and it contains a wide variety of data about their domestic experiences. Women present their relationships with housework in different forms on such virtual platforms. It was aimed to understand how women relate with housework and gender division of labor in a woman participated virtual community, what they criticize or approve and accordingly, how they built this forum as a social space (whether it is a traditional / protective social area or a critical / alternative social area). In this research, 16 subject headings related to housework and domestic division of labor were determined by using keyword filtering in the virtual community of kadinlarkulubu.com. Among 700 posts under these headings, 53 posts including keywords and publicly available, were analyzed by using thematic analysis method. In order to provide up-to-date data on how women discuss housework related issues in this virtual social environment, first of all, a description of the typologies of women determined according to their relationships with housework were made. After the participatory women typologies are described, the topics that these women talk about and discuss about housework in the forum are analyzed under seven main themes. As a result, it is seen that the participant women have different relationships with their housework. It is seen that women mostly voluntarily present their existing roles (such as motherhood, housewife) in a that new social area. It is concluded that gender inequality between men and women is reproduced through the domestic space in virtual societies, which are increasingly popular in today's society, despite some critical discussions by participant women.