Batı Karadeniz bölgesine yeme bağımlılığı ile pozitif ve negatif duygu durumun incelenmesi
An investigation of eating addiction with positive and negative affect in west Black Sea region
- Tez No: 657135
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇETİNGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Batı karadeniz bölgesinde yeme bağımlılığı ile pozitif ve negatif duygudurum arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılan katılımcıların yeme bağımlılığı düzeyleri ve pozitif ve negatif duygudurumları incelenmiştir. Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Çalışmasında, Batı Karadeniz Bölgesinde yaşayan ve 18 yaşının üzerinde olan 2800 kişi çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Örneklem çeşitli çalışma ve kamu alanlarından seçilmiştir. Toplam örneklemin %50'si kadınlardan (N=1400), %50'si ise erkeklerden (N=1400) oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında, demografik bilgilere ilişkin soruların yer aldığı, araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Veri Formu, katılımcıların bağımlılık davranışlarını ölçmeye yönelik 6 sorudan oluşan Davranış Etkileme Yükü Formu ve katılımcıların pozitif ve negatif duygudurumunu ölçen 10 pozitif duygu, 10 negatif duygu içeren Pozitif ve Negatif Duygudurum Ölçeği (PNDO) kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS-21 kullanılarak analize tabii tutulmuştur. Verilerin analizinde tek yönlü ANOVA analizi ve Lineer Regresyon kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda yeme bağımlılığı ile pozitif ve negatif duygudurum arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Pozitif ve negatif duygudurum arttıkça yeme bağımlılığı oranlarının da artış gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relationship between eating dependence and positive and negative affect in Western Black Sea region. Participants who participated in the study voluntarily were evaluated for their eating dependence levels and their positive and negative affect. In the Map of Turkey Addiction and Mental Health Study, 2800 people living in the Western Black Sea Region, who are over 18 years old, formed the sample of the study. The sample was selected from various study and public areas. 50% of the total sample consisted of women (N = 1400) and 50% of men (N = 1400). The data of study were collected using Sociodemographic Data Form prepared by the researcher, which includes questions about the demographic information, the Behavior Infection Form consisting of 6 questions to measure the addictive behaviors of the participants and the Positive and Negative Affect Scale (PANAS) containing 10 positive emotions, 10 negative emotions measuring the positive and negative affect of the participants. The data of the study were analyzed using SPSS - 21. One-way ANOVA analysis and Linear Regression were used to analyze the data. As a result of the study, a statistically significant relationship was found between eating dependence and positive and negative affect. As the positive and negative affect increased, the rates of eating addiction increased.