Fırça tabelacılığında dün, bugün ve yarın
Yesterday, today and tomorrow in sign painting
  1. Tez No: 657140
  2. Yazar: AYŞE DİLRUBA GÜNEYSU CANBEK
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM SELAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Baskı teknolojilerinin gelişmesi, grafik üretimlerin dijitalleşmesi ve açık hava reklamcılığının endüstriyelleşmesi ile el yapımı tabela üretiminin yerini endüstriyel tabelacılık almıştır. Uygulama alanı daralan fırça tabelacılığı kaybolmaya yüz tutmuş bir meslek olarak görülmeye başlanmıştır. Fırça tabelacıları; tipografi, harfleme, renk gibi grafik tasarım disiplini için önemli pek çok konuda bilgi sahibi olmakla beraber yazı tasarımlarının hızlı ve hatasız olarak yüzeylere uygulanmasını sağlayan pek çok tekniğe de hakimdir. Fırça tabelacılığı üretimleri grafik tasarım tarihi başlığı altında incelenebilecek, önemli tipografik birikimlerdir ve yerel kültürleri de yansıtmaktadır. Grafik tasarımcı hem geçmişte üretilmiş fırça tabelacılığı ürünlerinin kültürel yönünden beslenebilir hem de gerçekleştireceği projelerde fırça tabelacılığının uygulama yöntemlerinden ve bilgi birikimlerinden faydalanabilir. Ortaya çıkış sebebi reklam ve tanıtım ihtiyacı olan fırça tabelacılığı, dijitalleşme sonrasında tahtını kaybetmiş olmasına rağmen reklam sektöründe mecra çeşitliliğinin artması ile yeni formunu bulmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Handmade sign board production has been replaced by industrial production with the impact of industrialization of outdoor advertising and digitalization of graphic productions. Field of work of sign painters narrowed and sign painting is started to seen as dissapearing trade. As well as having knowledge about many subjects which are important to graphic design diciplinary such as typography, lettering, color, sign painters have good command of many techniques which allow lettering designs to be applied on surfaces flawlessly and quickly. Productions of sign painting are important typographic accumulations that can be examined under the title of graphic design history and reflect local cultures. Graphic designers can not only utilize cultural aspect of old painted signs but also benefit from practices and knowledge of sign painting in their current projects. Sign painting which arosed from the need of advertising and promotion have lost its ground in advertising industry after digitalization. However, it started to find its new form with the impact of increasing media diversity in advertising industry.