Sabahattin Ali'nin şiirlerinde söz varlığı
Vocabulary (world word of Sabahattin Ali) in Sabahattin Ali's poems
  1. Tez No: 657145
  2. Yazar: EMİNE İREM ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Sabahattin Ali'nin anlatıları üzerine olduğu gibi şiirleri üzerine de birçok çalışma kaleme alınmıştır. Eserlerine baktığımızda bilhassa romanları üzerine daha fazla çalışmanın yapıldığı tespit edilmiştir. Çalışmaların birçoğunda romanları ve hikâyeleri araştırılırken şiirlerinin söz varlığına rastlanmamıştır. Şiir; duygu ve düşüncelerimizin yazılı olarak ifade edilmesidir. Buna göre Sabahattin Ali'nin edebi kişiliğine, yaşadığı dönemin zihniyetine, iç dünyasına ve dünya görüşüne ışık tutabilmek adına şiirlerindeki söz varlığı incelenmiştir. Şiirlerinde geçen tüm kelimeleri söz varlığı kategorisine göre sınıflandırılmış, satır ve sayfa numaralarıyla birlikte örneklerle desteklenmiştir. Yazar ile şiirleri arasındaki ilişkiyi kurabilmek adına yazarın hayatı ve görüşleriyle ilgili bilgiler sunulmuştur. Sonuç olarak yapılan araştırmada elde edilen tespitler paylaşılmıştır. Eserde geçen kelimeler; anlamları, kökenleri, sınıf ve türleri gramatikal dizinde satır ve sayfa numaralarıyla birlikte açıklanmıştır. Bu çalışma ile birlikte edebiyatımızın önemli isimlerinden olan Sabahattin Ali'nin üslubunu ve kelime dünyasını ortaya koyacak, bilim dünyasına ve bundan sonraki söz varlığı çalışmalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been written on Sabahattin Ali's poems as well as on his narratives. When we examined his works, we have determined that more work has been done, especially on his novels. We did not find the vocabulary of his poems while researching his novels and stories in many of the works. Poetry; It is the written expression of our feelings and thoughts. We have also examined his vocabulary in his poems in order to understand the mentality of his time to shed light on his inner world and world view. We classified all the words mentioned in his poems according to the vocabulary category and supported with examples along with line and page numbers. In order to establish the relationship between the author and his poems, information about the author's life and views is presented. As a result, the findings obtained in the research were shared. The meanings, origins, class and types of words in the work are explained in the grammatical index along with line and page numbers. With this study, it will reveal the style and word world of Sabahattin Ali, one of the important names of our literature, and will contribute to the world of science and future vocabulary studies.