Doğu Karadeniz Bölgesinde oyun bağımlısı bireylerin psikolojik semptomlarla olan ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship of game dependent individuals with psychological symptoms in the eastern Black Sea Region
- Tez No: 657146
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇETİNGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesinde Oyun Bağımlısı Bireylerin Psikolojik Semptomlarla Olan İlişkisi incelenmiştir. Araştırmada verilerin toplanmasında demografik bilgilere ilişkin soruların olduğu araştırmacı tarafından hazırlanmış Sosyodemografik Bilgi Formu ve Kısa Semptom Envanteri Ölçekleri kullanılmıştır. Alınan veriler tek bir veri havuzunda toplanmış ve SPSS 21 Programına yüklenmiştir. 1800 kişinin verileri analize tabii tutulmuştur. Oyun bağımlılığı özelliğine etki edebileceği düşünülen eğitim, cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı ve yaş değişkenleri ve çalışmada kullanılan Kısa Semptom Envanteri ölçeğinin ilişki büyüklüklerini tahmin edebilmek için Lineer Regresyon yapılmıştır. Bağımsız değişkenler ve ölçeklerden alınan toplam ve alt ölçek puanları modele dâhil edilmiştir. P değeri 0,05 'in altında olan değerler, bağımsız risk faktörü olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the Psychological Symptoms and Game Addicts in the Eastern Black Sea Region was investigated. The study was prepared by the researcher concerning data acquisition about demographic, and, besides the socio- demographic information form and Brief Symptom Inventory scales were used. The data were collected in a single data pool and uploaded to the SPSS 21 Program. The data of 1800 people were analyzed. For the estimating of Brief Syptom Inventory in this study, the effects of education, gender, marital status, number of children and age changes on game addicts was performed with Linear Regression. Total and subscale scores taken from independent variables and scales were included in the model. P values below 0.05 were accepted as independent risk factors.