Kalsiyum karbonat (CaCO3) ve bor (B) a maruz bırakılmış Lycopersicon esculentum cv. SC2121 (domates) çeşidinin C3 ve C4 fotosentetik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of C3 and C4 photosynthetic activities of Lycopersicon esculentum cv. SC2121 (tomatoes) varieties exposed to calcium carbonate (CaCO3) and boron (B)
  1. Tez No: 657196
  2. Yazar: OĞUZ AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sıcaklık ve diğer çevresel değişiklikler, bitki büyümesi üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. İnsanlar bitkilere doğrudan veya dolaylı şekilde çok önemli bir besin kaynağı olarak güvendikleri için, yeni çevre düzenine ne kadar uyum sağlayabileceklerini bilmek çok önemlidir. Bu yüzden bitkilerin fotosentez mekanizmalarının önemi vurgulanmalıdır. C4 bitkilerinin sıcaklık ve tuzluluk streslerine dayanıklılığı bilindiği için, gıda olarak kullandığımız C3 bitkilerinin C4 yolağına dönüştürülmesi çalışmaları yapılmaktadır. Bizim çalışmamızda bir C3 bitkisi olan Lycopersicon esculentum cv. sc2121 çeşidine Hoagland solüsyonunda, borsuz, 3 katı Bor, 3 kat CaCO3 ve 3 kat bor + 3 kat CaCO3 birlikte olacak şekilde deney grupları oluşturuldu. Bu tez çalışmasında C4 bitkilerinin belirteci olan Pep Karboksilaz enzimindeki artışları ve bitki büyüme parametlerinde olumlu artışlar Bor ile birlikte CaCO3'ün birlikte verildiği deneme grubunda saptamış bulunmaktayız. Yaprak orta damarlarından alınan kesitlerde kranz anatomisi olduğu gözlenmiştir. Çalışmamızda uyguladığımız 3 katı bor ve 3 katı CaCO3 birlikte uygulandığı Hoagland solüsyonu ile yetiştirilmiş fidelerde C4 bitkisine dönüşüm olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Temperature and other environmental changes have a direct impact on plant growth. Because people rely directly or indirectly on plants as a vital food source, it is essential to know how well they can adapt to the new landscape. Therefore, the importance of plants' photosynthesis mechanisms should be emphasized. Since the resistance of C4 plants to temperature and salinity stresses is known, studies are carried out to transform the C3 plants we use as food into the C4 pathway. In our study, experimental groups were formed for Lycopersicon esculentum cv sc2121, a C3 plant, in Hoagland solution with 3 times Boron, 3 times Boron, 3 times Boron and 3 times boron + 3 times CaCO3. In this thesis study, we have determined increases in Pep Carboxylase enzyme, which is a marker of C4 plants, and positive increases in plant growth parameters in the experimental group in which CaCO3 was given together with Boron. It has been observed that there is a cranz anatomy in the sections taken from the leaf middle veins. In our study, it was observed that the seedlings grown with the Hoagland solution, in which 3 times boron and 3 times CaCO3 were applied together, were transformed into C4 plants.