Türk Dili ve Edebiyatı öğretmen adaylarının atasözleri ve deyimlere yetkinlik düzeyleri (Gazi Üniversitesi örneği)
Proposals and competence levels of teachers of Turkish language and literature (Example of Gazi University)
- Tez No: 657195
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYE DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türk dili ve edebiyatı öğretmen adaylarından eğitim süreleri boyunca atasözleri ve deyimler konusunda sağlam bilgiler edinmesi ve dağarcıklarını daha çok atasözü ve deyimle genişleterek gelecek kuşaklara aktarmaları istenmektedir. Bu gerekliliklerden dolayı öğretmen adaylarının atasözü ve deyimler konusunda yetkin olmaları beklenmektedir. Bu araştırmada Türk dili ve edebiyatı öğretmen adaylarının atasözleri ve deyimlere olan yetkinlikleri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın konusunu Türk dili ve edebiyatı öğretmen adaylarının atasözleri ve deyimlere olan yetkinlik düzeylerinin saptanması oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmen adayları Gazi Üniversitesi Türk dili ve edebiyatı bölümü 2019-2020 bahar dönemi öğrencileridir. Öğrencilere 80 soruluk eşleştirmeli bir test uygulanmış ve nicel veri çözümleme teknikleri (yüzde, ortalama) kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya 25 öğretmen adayı katılmıştır. Test sonuçlarına göre öğretmen adayları atasözleri konusunda % 81,6 deyimlerde ise % 65,8 oranında başarılı olmuşlardır. Öğretmen adayları atasözlerinde başarılıdır. Öğretmen adaylarının deyimler konusunda özellikle deyimlerin anlamlarını doğru bilmede sıkıntı yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish language and literature pre-service teachers are asked to obtain sound information about proverbs and idioms throughout their education period and to expand their vocabulary with more proverbs and idioms and to be able to be competent in proverbs and idioms. İn this study, the competencies of Turkish language and literatüre teacher candidates to proverbs and idioms were tried to be determined. The pre-service teachers who participated in the study are the students of Gazi University Turkish Language and Literature Spring 2019-2020. A paired test with 80 questions was applied and evaluated using quantitative data analysis techniques (percentage, average). 25 teacher candidates participated in the study. According to the test results, pre-service teachers were successful in proverbs in terms of 81.6% and 65.8%. Prospective teachers are successful in completing their proverbs. Regarding idioms, it was determined that they had difficulties in knowing the meanings of idioms.