Girişimcilerin sosyal sermaye ve girişimsel öz yetkinlik algılarının liderlik davranışları ile olan ilişkisi: Teknoparklardaki şirket sahipleri üzerine bir araştırma
The relationship between the leadership behaviors and enterpreneur's social capital and percept enterpreneurial self-efficacy: A research on the owners of the companies in technoparks
- Tez No: 657218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEVİM YUMUK GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Liderlik kavramı çok fazla çalışmaya konu olmuştur. Bu kavramla ilgili net bir tanım olmasa da kavramın ne kadar önemli olduğu ortak noktadır. Liderlik, bir organizasyonun belirlenen amaca ulaşması için fayda sağlayan, hedefe yönlendiren, araçların etkili bir şekilde kullanımını sağlayan, kontrolün etkin bir şekilde kullanılmasında etkili bir kavram olarak tanımlanabilmektedir. Sosyal sermaye kavramı da üzerinde çok sayıda çalışma yapılan, faydalarıyla ilgili hatta ölçüm şekliyle ilgili pek çok tartışmaya neden olan, fiziki olmayan sosyal ilişkilere, sosyal ağların verimli kullanılmasına dayalı bir kavramdır. Girişimsel öz yetkinlik ise, belirli bir göreve veya davranışa yönelik, öğrenme, motivasyon, performans ve hedefi gerçekleştirmeye olan inanç olarak nitelendirilebilmektedir. Yapılan bu çalışmada da; liderlik, sosyal sermaye ve girişimsel öz yetkinlik kavramlarının birbirleri ile olan ilişkisini açıklamak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, nicel bir araştırma yöntemi olan anket tekniği kullanılarak, teknoparklardaki şirket sahiplerine liderlik, sosyal sermaye, girişimsel öz yetkinlik, demografik ve şirketle ilgili olmak üzere toplamda 53 soru yönlendirilmiştir. 38 teknoparktan 360 tane şirket sahibinin katılım sağladığı çalışmada liderlik, sosyal sermaye ve girişimsel öz yetkinlik için korelasyon analizi uygulanmıştır. Korelasyon sonucuna göre tüm boyutlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The consept of leadership has been a topic for many studies. Although there is not a clear description of this consept, it is known and accepted that it is an essential common point. Leadership can be identified as for an organisation to gain benefits, lead the goal, for tools to be used as effectively as it gets and using control in order to operate. Social capital is also a topic where there are many studies in it. It is a concept that is argued a lot by its benefits and damage even; the mesaurement wise, not pyshcial, based on connected to social interactions and social networks outputs. Interventional self-efficacy is described as a learning motivation, performance and a belief in succeeding the goal for a specific behaviour or task. This study intended to explain the relationships between leadership, social capital and interventional self-efficacy concepts. According to that, a total of 53 questions were asked to the company by using the survey technique which is a quantitative research method. 360 company correlation analysis was applied from 38 technoparks. According to the correlation result, a significant relationship was found between all dimensions.