Endüstri 4.0'ın yoksulluk üzerine etkilerinin kamu maliyesi perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of Industry 4.0 on poverty from the public finance perspective
  1. Tez No: 657228
  2. Yazar: AYŞE NUR ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KARAYILMAZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yoksulluk insanlığın var olduğu her dönemde varlığını hissettiren sosyal bir olgudur. Yoksulluğu oluşturan birçok neden vardır ve çalışmada ekonomik nedenler içerisinde yer alan gelir dağılımda adaletsizlik, işsizlik ve vergi gelirleri üzerinde durularak karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmanın ikinci paradigması ise Endüstri 4.0'dır. Endüstri 4.0 merkezinde bilgisayar donanımlı makinelerin yer aldığı, insan gücü olmaksızın üretim yapan, birbirleri ile etkileşim halinde olan sensörlerin ve algoritmaların olduğu üretim sürecidir. Endüstri 4.0'ın işsizliği ve gelir dağılımındaki adaletsizliği artıracağı bu yüzden yoksullaşmanın daha da belirgin hale olacağına dair görüşler tartışılmaktadır. Çalışmada Endüstri 4.0'ın işsizlik ve gelir dağılımındaki adaletsizlik üzerine etkileri ele alınmıştır. Endüstri 4.0'da lider olan ülkeler (Almanya, Japonya, Çin, ABD) ile Türkiye'nin; Endüstri 4.0 yol haritaları, patent sayıları, araştırmacı sayıları, işsizlik oranları, enflasyon oranları, AR-Ge yoğunlukları, gelir eşitsizlikleri ve vergi gelirleri karşılaştırılmalı olarak ele alınmıştır. Hipotez sorusuna cevap kamu maliyesinin sosyal amaçları çerçevesinden aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; poverty is social phenomenon taht makes its presence felt in every period of human existence. There are many reasons that cause poverty and comparison are made by focusing on income inequality, unemployment and tax incomes, which are among the economic reasons. The second pradigm of teh study is Industry 4.0. It is the production process in which computer-equipped machines are located, production without manpower, sensors and algorithms in communication with each other. There are opininons that Industry 4.0 will increase unemployment and inequality in income distribution., so poverty will also increase. In this study, the effects of Industry 4.0 on unemployment and inequality in income distribution are investigated. Countries that are leaders in Industry 4.0 (Germany, USA, Japan and China) and Turkey's; Industry 4.0 roadmaps, patent numbers, the number of researchers, unemployment rates, inflation rates, R&D intensities, income inequalities, tax incomes is compared. The answer to hypothessis question has been sought within the framework of the social objectives of public finance.