II. Abdülhamid Dönemi'nde sosyal yardım uygulamaları
Social benefit applications in the period of II. Abdulhamid
  1. Tez No: 657279
  2. Yazar: FATMA GÖKÇE TEMUREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA KARATAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sosyal yardım uygulamaları, toplum refahının artmasında, gelir dağılımında oluşabilecek adaletsizlikleri ve yoksulluğu engellemede oldukça önemli bir yer oluşturmaktadır. Sosyal yardım, ihtiyaç sahibi kesimin zaruri ihtiyaçlarının karşılanması için devlet tarafından sağlanan nakdi ve ayni yardımları ifade etmektedir. Osmanlı coğrafyasında yaşanan değişimler ve gelişmelerin sonucunda ihtiyaç sahibi kesimin ihtiyaçlarında da değişiklikler ortaya çıkmıştır. II. Abdülhamid döneminde bu farklı ihtiyaçları karşılamak için birçok önlem alınmasıyla birlikte farklı hukuki düzenlemeler yapılmış ve bu düzenlemeleri hayata geçirmeye yönelik birçok kurum kurulmuştur. Bu çalışma, Osmanlı'da modern sosyal yardım uygulamalarıyla hatırlanan II. Abdülhamid dönemi ve bu dönemde günümüzdeki sosyal yardım uygulamalarının temelini oluşturan uygulamalar ve hala varlığını sürdüren bazı kurumların tarihini anlatmayı amaçlamaktadır. Osmanlı'da geleneksel ve modernize edilmiş uygulamaları bir çatı altında toplamayı planladığı için II. Abdülhamid Osmanlı tarihinde sosyal uygulamalar alanında önemli bir yer teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Social benefits, plays on important role in preventing injustices and poverty that may occur in income distribution and increasing in society welfare. Social benefits refers to cash and in-kind assistance provided by the state to meet the necessary needs of the needy individuals. Changes in the Ottoman geography and as a result of the developments make a big changes in that people. During the reign of II. Abdulhamid with many precoutions taken to provide these different needs. Different legal arrangements have been made with many institutions for implement these regulations. This study purpose to make attantion that II. Abdulhamid period as remembered with social benefit projects in the Ottoman Empire. And explain the history of this social benefit projects todays situations which some of them are still exist. Because of he planned to gather traditional and modernized practices under a roof in the Ottoman Empire, II. Abdulhamid has an important place in the field of social practices in the Ottoman history.