Bal arısı bağırsak mikrobiyota analizi
Analysi̇s of honey bee gut microbiota
- Tez No: 657297
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OSMANAĞAOĞLU, ÖĞR. GÖR. HARUN ÖNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bal arısı (Apis mellifera L.) mide-bağırsak sistemden izole edilen bakterilerin filogenetik analizi yapılmıştır. Bu çalışmada bal arısı mikrobiyotasındaki bakteriler belirlenerek her birinin tayini yapılmıştır. Belirlenen bakterilerin karakterizasyonu için bazı biyokimyasal testler, moleküler karakterizasyonu için RAPD PCR ve 16S rDNA dizi analizi yöntemleri kullanılmıştır. Sekanslama ve filogenetik analizler sonucunda 6 suşun Enterococcus faecalis, 2 suşun Bacillus subtilis ve 1 adet izolatın ise Lactobacillus pentosus olduğu tanımlanmıştır. Yapılan tez çalışmasıyla tanımlanan suşların potansiyel probiyotik özelliklerinin araştırması arı kayıplarına neden olan hastalıklarla mücadelede etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Phylogenetic analysis of bacteria isolated from the honeybee (Apis mellifera L.) gastrointestinal system was performed. In this study, the bacteria in honeybee microbiota were identified and each was identified. Some biochemical tests were used for the characterization of the identified bacteria, and RAPD PCR and 16S rDNA sequence analysis methods were used for the molecular characterization. As a result of sequencing and phylogenetic analysis, 6 souche were identified as Enterococcus faecalis, 2 souche as Bacillus subtilis, and 1 isolate as Lactobacillus pentosus. It is thought that researching the potential probiotic properties of the souche identified with the thesis study will be effective in combating diseases that cause bee losses.