Saga (Orthoptera, Tettigoniidae, Saginae) cinsi Ephippigera tür grubunun 16S rDNA filogenisi ve morfolojik tür hipotezlerinin moleküler verilerle sınanması
16S rDNA phylogeny and testing the morphospecies hypothesis with molecular data in the Ephippigera species group of genus Saga (Orthoptera, Tettigoniidae, Saginae)
- Tez No: 657317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAİT TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Palearktik bölgedeki en büyük predatör böceklerden olan, uzun antenli büyük çekirgelerden Saga cinsi, Anadolu'da 9 (dokuz) tür ile temsil edilmektedir. Bu cinse ait Ephippigera tür grubunun morfolojik ve biyoakustik değerlendirmeleri sonucunda; S. ephippigera, S. syriaca ve S. hakkarica olmak üzere 3 (üç) türden oluştuğu bilinmektedir. Ancak günümüze kadar bu tür grubuna ait moleküler genetik bir çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada 16S rDNA geni dizileri kullanılarak, tür grubunun moleküler filogenisi ortaya çıkarılmış ve morfolojik tür hipotezleri test edilmiştir. Çalışmada 2018-2020 yılları arasında, S. ephippigera, S. syriaca ve S. hakkarica türlerine ait 5'er birey, atrap yardımıyla yakalanmış, DNA izolasyonu, PCR (Polymerase Chain Reaction), saflaştırma ve çift taraflı dizilime işlemleri yapılarak 16S rDNA geni dizileri elde edilmiştir. Dizilera sırasıyla, hizalama (alignment), filogenetik analizler (Maximum Likelihood ve Bayesian) ve kladogenetik olayların tarihlendirilmesi işlemleri yapılarak filogenetik ve filocoğrafik olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde her 3 türün monofilisi ve tür hipotezleri, moleküler verilerle desteklenmiştir. Çalışma sonucunda Saga cinsi Ephippigera tür grubunun köken soy hattında, S. ephippigera türünün yer aldığı, tür grubunun soy hatlarının yaklaşık 0.4 milyon yıl önce farklılaştığı ve tür grubunun evrimleşmesinde Orta Pleistosen (Mid-Pleistocene) periyodunda yer alan buzul ve buzullar arası devirlerdeki iklimsel değişimlerin etkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The genus Saga, one of the long-antenna large bush crickets, which is the largest predatory insects in the Palearctic region, is represented by 9 nine species in Anatolia. According to morphological and bioacoustics evaluations of the Ephippigera species group belonging to Saga genus, it is known that it consists of 3 (three) species, S. ephippigera, S. syriaca and S. hakkarica. However, to date, there is no molecular genetic study belonging to this species group. In this study, by using the 16S rDNA gene sequences, the molecular phylogeny of the species group was revealed and the morphological species hypotheses were tested. In the study, 5 individuals belonging to S. ephippigera, S. syriaca and S. hakkarica species were collected between the years of 2018-2020 with sweep netting and DNA isolation, PCR (Polymerase Chain Reaction), purification and double-stranded sequencing were performed to obtain 16S rDNA gene sequences. Sequences were evaluated phylogenetically by performing alignment, phylogenetic analysis (Maximum Likelihood and Bayesian Inference) and dating of cladogenetic events, respectively. As a result of the findings, the monophyletic and species hypotheses of all 3 species have been supported by molecular data. It was determined that, the S. ephippigera species is origin lineages of the Ephippigera species group which diverged approximately 0.4 million years ago and it has been revealed that the climatic changes in the glacial and inter-glacial periods in the Middle Pleistocene period were effective in the evolution of the species group.