Bornova koşullarında stephanitis pyri (F. 1775) (Heteroptera: Tingidae)'nin biyolojisi ve doğal düşmanları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 65736
  2. Yazar: NİLAY GÜLPERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET BORNOVA KOŞULLARINDA Stephanitis pyri (F.,1775) (HETEROPTERA:TINGIDAE)' NÎN BİYOLOJİSİ VE DOĞAL DÜŞMANLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Nilay GÜLPERÇİN Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Feyzi ÖNDER Ocak 1997, 65 sayfa Bu çalışmada Stephanitis pyrîrim biyolojisi ve doğal düşmanları 1995-1996 yıllarında ele alınmıştır. Stephanitis pyri Türkiye'nin Batı ve Orta Anadolu ile Marmara Bölgelerinde bulunmaktadır. Dünyada Palearktik Bölge'de yayılış göstermektedir S.pyri yumurtaları hafif kıvrık bir sosisi andırmaktadır. Yumurta boyu 0.41 mm, eni ise 0.12 mm'dir. Ergin vücut uzunluğu 3.00 mm, eni 1.60 mm'dir. Ergin ömrü yaklaşık 6 gündür. Nimf dönemlerinin yaşam süreleri sırasıyla 6, 4, 3, 3 ve 4 gündür. 18 Ekim 1995 tarihinden itibaren kışlamak üzere kavlamış kabuklar altına giren ve 11 Mayıs 1996 tarihinde kışlakları terketmeye başlayan erginler, 30 Mayıs 1996 tarihinde ilk yumurtalarını bırakmıştır. Yumurtalar yaprakların alt yüzüne bırakılır. Yumurta inkubasyon süresi laboratuvarda ve doğada 18 gün sürmektedir. 6 Temmuz 1996 tarihinde doğada yeni neslin ilk erginleri görülmüştür. Erkek ve dişi oranı mayıs ayında 0.56/1; temmuz ayında 0.58/1; ağustos ayında 0.56/1; ekim ayında 0.61/1'dir. S.pyri Bornova koşullarında kışlayan dişilerin ilk yumurtaları bırakmasından kışlayan dişilerin doğada ilk görülmesine kadar geçen zamanın 5 ay olduğu ve yıl içinde 3 döl verdiği saptanmıştır. Fitofag bir beslenme rejimine sahip olan S.pyri 'nin sert ve yumuşak çekirdekli meyve ağaçları ve birçok süs bitkilerinin yapraklarında hücre özsuyu emdikleri saptanmıştır. Yapılan çalışmalar boyunca doğada söz konusu türün doğal düşmanlarına rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT SOME INVESTIGATION ON THE BIOLOGY AND NATURAL ENEMIES OF PEAR LACEBUG (STEPHANITIS PYRI (HET.:TINGIDAE)* IN BORNOVA (IZMIR) (TURKEY) Nilay GÜLPERÇİN Master in Plant Protection Department Supervisor: Prof.Dr. Feyzi ÖNDER January 1 997, 65 pages Studies on the biology and natural enemies of Stephanitis pyri were carried out in 1995-1996 in Bornova conditions. The pear lacebug is distributed in West and Middle Anatolian in Turkey and also some part of Palearctic Region. The eggs look like a little curved saussage. Lenght of eggs are 0.41 mm. Durations of nymphal stage 6, 4, 3, 3, 3 and 4 days, respectively. Lenghts and widths of adults are 3.00 mm and 1.60 mm, respectively. S.pyri hibernates as an adult stage under the barks of host plants. The hibernation period lasts 6-7 months, from end of October to mid of May in Bornova. At the mid of May they leave the hibernating sites and begin to lay eggs at the end of May. Eggs are laid in leaves. Incubation period lasts 18 days in the laboratory conditions. The adults of the first generation appear towards in the middle of June. Sexual index was found as 0.56/1 in May; 0.58/1 in July; 0.56/1 in August; 0.61/1 in October. S.pyri produces 3 generations found that S.pyri in phytophagous insect in mostly feeds on leaves of the pome and stone fruit trees and also some ornamental plants. During this study any natural enemies were not found in the fields.