Defne yapraklarının (Folia lauri)'da ontogenetik ve morfogenetik varyabilite
  1. Tez No: 65735
  2. Yazar: İLKNUR GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV ÖZET DEFNE YAPRAKLARIN (Folia Lauri)'DA ONTOGENETIK VE MORFOGENETİK VARYABİLİTE GULTEKIN, İlknur Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi; Prof.Dr. Ayhan CEYLAN Nisan 1997, 54 sayfa E.Ü. Kampusu Ziraat Fakültesi yerleşim alanı içinde bulunan defne ağaçlan (Laıırııs nobilis L.)'nın taç kısmının alt, orta ve üst bölümlerinden onbir ay boyunca yaprak örnekleri alınmıştır. Bu yapraklarda, ontogenetik ve morfogenetik olarak uçucu yağ oranının ve bileşiminin gösterdiği varyasyon belirlenmiştir. Uçucu yağ oranları ortalama olarak alt yapraklarda (%0,94) Temmuz ayında, orta ve üst yapraklarda (%0,86-%0,89) ise Haziran ayında diğer aylara nazaran yüksek bulunurken, uçucu yağın ana konponenti olan 1,8- sineol oranı alt, orta, üst yapraklarda genel olarak sonbahar ve ilkbahar aylarında yüksek bulunmuştur. En yüksek değere ise alt yapraklarda %60,84 ile Mayıs ayında ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Defne, Uçucu yağ oranı, Yağın bileşimi, Ontogenetik ve Morfogenetik varyabilite.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ONTOGENETIC AND MORPHOGENETIC VARIABILITY IN THE LAUREL LEAVES GULTEKİN İlknur MSc Thesis, Field Crops Department Under Supervision of Prof.Dr. Ayhan CEYLAN April 1997,Total Page; 54 The leaves samples are taken from the bottom, medium and top parts of crown of the Laurel trees which have grown in the field of Agriculture Faculty on Ege University Campus. In these samples, the variations for the essential oil and its composition as the ontogenetic and morphogenetic variability were determined. The essential oil rates obtained from bottom leaves were higher (0,94 %) in July than the other months. However, the rates obtained from medium and top leaves (0,86 - 0,89 %) in June were higher than the others. The most dominant composition of essential oil, 1,8 - cineol, was found generally higher in bottom, medium and top leaves in autumn and spring months. The highest valve of 1,8 - cineol (60,84 %) was observed in May. Keywords : Laurel, Essential oil, Composition of Essential oil, Ontogenetic and Morphogenetic variability.