Denetimli serbestlik hizmetleri kapsamında kamuya yararlı bir işte çalıştırma yaptırımının sosyo-ekonomik açıdan incelenmesi (Denizli ili örneği)
Socio-economic examination of the community service work sanction within the scope of probation services (Sample of Denizli)
  1. Tez No: 657385
  2. Yazar: RABİA KIVRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada, denetimli serbestlik hizmetleri kapsamında koşullu salıverilme tarihine kadar kamuya yararlı bir işte çalıştırma yaptırımına tabi yükümlülerin cezaevi sonrası iş bulma/kurma, istihdam ve çalışma süreçleri mercek altına alınarak, sosyo-ekonomik durum ve ilişkileri sosyolojik suç kuramları ve güven(ce)sizlik/prekarite kavramı merkezli sosyolojik açıklamalar üzerinden analiz edilmiştir. Bu kapsamda öncelikli olarak; suç olgusu, sosyolojik suç teorileri, güven(ce)sizlik/prekarite, çalışma olgusu ve güven(ce)sizlik merkezli başlıca sosyolojik yaklaşımlar açıklanmıştır. Araştırma sahası Denizli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü olan çalışmada hem nitel hem de nicel bakış açısı birbirini tamamlayıcı bir mantıkla benimsenmiş olup, mülakatlarda yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi amaçsal örnekleme yoluyla oluşturulmuş olup, toplam 75 yükümlüyü kapsamaktadır. Yükümlülerin demografik, aile, suç, kamuya yararlı bir işte çalıştırma ve meslek ve sosyal güvenceye ilişkin bilgileri belirlenerek, veriler SPSS programı vasıtası ile mütekabiliyet analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında damgalanma deneyimi yaşayan yükümlülerin iş bulma/kurma, işsizlik süreçlerinde duydukları istihdam ihtiyacının karşılanmadığı ve iş gücü piyasası içerisinde güvencesiz çalışma koşullarına maruz kaldığı görülmektedir. Bu bağlamda, modern toplumun güvencesiz istihdam koşullarında toplumsal bütünleşme noktasında dışlanan yükümlülerin hem prekaryalaşması hem de suçlu bireyler haline gelmesinin birbiri ile bağlantılı olduğu sonucuna varılmış olup, sunulan önerilerle bu tez çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the post-prison job finding / establishment, employment and working processes of obliged people who are subject to community service work sanction until the date of their conditional release within the scope of the probation services are taken into consideration and the socio-economic situation and relations were analyzed through sociological theories of crime and sociological explanations centered on the concept of precarity. In this context, primarily; the crime phenomenon, sociological crime theories, precarity, working case and precarity-centered main sociological approaches are explained. Both qualitative and quantitative perspectives were adopted with a complementary logic, and semi-structured interviews were used in the interviews in the study, whose research area was Denizli Probation Directorate. The sample of the study was created by purposeful sampling and includes a total of 75 obliged persons. The information of the obliged parties on demographic, family, crime, community service work, occupation and social security was determined, and the data were analyzed with the correspondence analysis method through the SPSS program. In the light of the findings obtained, it is seen that obliged people who have experience of stigmatization are not meeting their employment needs during the processes of finding / starting a job and unemployment and are exposed to precarious working conditions in the labor market. In this context, it has been concluded that both precariousness and criminalization of obliged parties excluded at the point of social integration under the conditions of insecure employment of modern society are interrelated, and this thesis study has been completed with the suggestions presented.