Denetimli serbestlik tedbiri altındaki hükümlülerin rehabilitasyonu ve mükerrer suçun önlenmesinde manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetleri (Dindarlık ve suç ilişkisi üzerine araştırma)
Rehabilitation of convicts under a probation measure and services in the prevention of repeated crime (Research on the relationship between piety and crime)
  1. Tez No: 686966
  2. Yazar: NURBANU TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Suç davranışı ve suç davranışının tekrarı bireysel, sosyal ve psikolojik birçok etmen içermekte ve bu konu adli psikoloji disiplininin çalışma alanları arasında bulunmaktadır. Mevcut araştırma kapsamında motive edici bir araç olarak din ve dindarlık olgusunun hükümlüler için taşıdığı önemin ve onun sosyal fonksiyonunun belirlenmesi, doğru ve etkili bir yaklaşımın benimsenmesi ise bu konudaki gereksinimlerin ve beklentilerin karşılanması çabalarına katkı sunacaktır. Suç, mükerrer suç ve din ile suç ilişkisinin incelendiği çalışmanın ilk bölümünde denetim serbestliğine ilişkin kavramlara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde din ve suç ile dindarlık ve suç kavramları ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise manevi rehberlik, dini danışmanlık ve denetimli serbestlikte manevi rehberlik ve dini danışmanlık konularına yer verilmişti. Araştırma bulguları incelendiğinde Kendilerinin dindar olarak tanımlayan kişiler, dinin suç işlemeyi engelleyen bir yapıda olduğu, ailelerin dini inanç ve yaşayışları açısından değerlendirildiğinde bu değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu, Cezaevinde dini danışma ve rehberlik hizmetleri kapsamında birden fazla etkinliğe katılanların dini danışma ve rehberlik hizmetleri aldığı sürede tekrardan suç işleme konusunda engelleyici rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Criminal behavior and repetition of criminal behavior include many individual, social and psychological factors, and this subject is among the fields of study of the discipline of forensic psychology. Within the scope of the current research, determining the importance of religion and religiosity for convicts as a motivating tool and its social function, and adopting a correct and effective approach will contribute to the efforts to meet the needs and expectations in this regard. In the first part of the study, which examines the relationship between crime, recidivism and religion and crime, the concepts related to freedom of control are included. In the second part of the study, the concepts of religion and crime and religiosity and crime are discussed. In the last part of the study, spiritual guidance, religious counseling and spiritual guidance in probation and religious counseling were included. When the research findings are examined, people who define themselves as religious, religion is in a structure that prevents committing crimes, there is a significant relationship between these variables when evaluated in terms of their families' religious beliefs and lifestyles. It has been concluded that it has a preventive role in re-offending.