The effectiveness of using morphological analysis as a vocabulary learning strategy
Kelime öğrenme stratejisi olarak biçimbilimsel analizin etkililiği
  1. Tez No: 657384
  2. Yazar: AYŞE ÖZDEN İLKBAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BIÇKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, biçimbilimsel analiz tekniğinin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen lise öğrencilerine doğrudan öğretiminin onların kelime öğrenme kapasitesi üzerindeki etkililiğini ve bu stratejinin öğrencilerin öğrenme stilleriyle olan ilişkisini araştırmayı hedeflemiştir. Bu araştırmada yarı deneysel desen kullanılmış ve deney ve kontrol grupları üzerinde öntest-sontest yöntemi uygulanarak veriler toplanmıştır. Çalışma öncesinde, katılımcıların yeterlilikleri ve hazırbulunuşluluklarını ölçmek için katılımcılara Oxford Seviye Tespit Sınavı ve Nation'ın Kelime Bilgisi Testi uygulanmıştır. Biçimbilimsel Analiz Testi ise öğretim aşamasından önce katılımcıların halihazırdaki biçimbilimsel bilgilerini test etmek ve öğretim sonunda bu ikisi arasındaki öntest-sontest olarak düzenlenip uygulanmıştır. Öğretim sürecinde, deney grubuna toplam on beş önek ve sonek biçimbilimsel analiz yoluyla öğretilirken kontrol grubuna sözlük kullanma veya ezberleme gibi geleneksel kelime öğrenme yolları kullanarak hedeflenen kelime listesini öğrenmeleri sağlanmıştır. Öğretim sürecinin sonunda deney grubuna öğrenme stilleri anketi uygulanmıştır. Araştırmanın son test durumuna göre deney grubunun aldığı ortalama puanın kontrol grubunun puanını geçtiği ve biçimbilimsel analizin ezberleme stratejisinden daha etkili olduğu görülmüştür. Öğrenme stilleri anketi sonuçlarına göre, biçimbilimsel analiz tekniğinin analitik düşünme ve sol beyin hakimiyetiyle ilişkilendirilmesine rağmen deney grubunun bütünsel düşünmeye ve sağ beyin hakimiyetine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma alternatif bir kelime öğrenme stratejisi olarak biçimbilim analizinin öğretiminin yabancı dil olarak İngilizce eğitimi veren lise müfredatı içerisindeki rolünü ön plana çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to investigate the effectiveness of explicit instruction of morphological analysis on developing EFL high school learners' capacity to learn new vocabulary and the relationship between the morphological analysis and their learning styles. The study was a quasi-experimental research and a pre-posttest experimental and control group design was used. Prior to the implementation of the study, the participants (N=38) were administered Oxford's Quick Placement Test and Nation's Vocabulary Size Test in order to evaluate and compare their level of proficiency and readiness. To collect the data, Morphological Analysis Test was designed and implemented in order to test participants' existing morphological knowledge before the intervention and their acquired morphological knowledge at the end of the intervention. During the intervention, the experimental group was instructed fifteen prefixes and roots via morphological analysis while the control group only received a word list of the same target words and learned them through the traditional ways of vocabulary learning such as memorizing or using a dictionary. Following the instruction process, the experimental group was given a questionnaire about learning styles. Results revealed that the mean scores of the experimental group surpassed those of the control group in the post test condition. Thus, it can be suggested that morphological analysis is more effective in vocabulary learning than the memorization of the target words. According to the results of the questionnaire, experimental group has right-brain dominance and global learning style while morphological analysis is often related to analytical thinking and left-brain dominance. Considering all of these, this research study sheds light on the role of morphological analysis as an alternative vocabulary learning strategy in EFL high school curriculum.