Batı Karadeniz Bölgesinde oyun bağımlılığı ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between game addiction and attachment in the individuals
  1. Tez No: 657389
  2. Yazar: ENİSE ÖZİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmayla son yıllarda hızla yaygınlaşan dijital ve diğer oyun kullanımının bağımlılık seviyesine ulaşma durumuna dikkat çekilerek internet bağımlılığı ile bağlanma arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni tesadüfi örnekleme yöntemiyle ilgili bölgedeki 18 yaş ve üzeri 2793 bireyden oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları; Sosyodemogrofik bilgi formu, Kısa Semptom Envanteri, Davranış Etkileme Yükü Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği II 'dir. Araştırmada öncelikle Davranış Etkileme Yükü Formundan hiç puan almayan katılımcılar ve herhangi bir puan alanlar olarak ikiye ayrılmıştır. Herhangi bir puan alanların puanlarının median değerleri hesaplandıktan sonra düşük ve yüksek olarak ikiye ayrılmıştır. Oyun Davranışının Etki yükü üç gruba ayrılmış ve gruplar arasında ki farkın analizinde Tek Yönlü ANOVA Analizi kullanılmıştır. Oyun bağımlılığı özelliğine etki edebileceği düşünülen eğitim, cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı ve yaş değişkenleri ve Çalışmada kullanılan YİYE-II ölçeğinin ilişki büyüklüklerini tahmin edebilmek için Lineer Regresyon yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre internet bağımlılığı cinsiyete göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Erkeklerin kadınlara oranla internet bağımlılığı açısından bağımlılık oranlarının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. İnternet bağımlılığı ve yaş arasında da anlamlı bir sonuç gözlenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre yaş arttıkça bağımlılık oranının azaldığı bulgulanmıştır. Kişinin oyun bağımlılığı arttıkça anksiyete; depresyon ve Somatizasyon oranlarında da pozitif yönlü bir artış gösterdiği sonucuna varılmıştır. Araştırmanın temel konusu olan internet bağımlılığı ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyle ilgili sonuçlara göre Oyun bağımlılığı olmayan kişiler ile oyun bağımlılığı yüksek olan kişiler arasında kaçıngan ve kaygılı bağlanma bakımından anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is aimed with this research that evaluating the relationship between internet addiction and addiction styles, drawing attention to becoming widespread of digital play that reach to addiction level recently. Resarch was made of 2793 people between 18 and 65 ages with the sample random method. Data collection equipments that used in the research are ; sosyodemografic data form, small symptom inventory, behaviour influence form, afflication life scale II. Firstly, it is divided by two with there can't get any point and get some point from behaviour influence form in the research. Get some points' points are divided by two that get high or low mark after work out their median value. Play behaviours effect is divided by three and one way ANOVA analysis used to analysing the differences between groups. Lineer regration was made to estimate YIYE II scale's relationship size that used in the study and thought to effect on play addiction; education, gender, maritial status, children number and age varieties. According to research results, it is found out a meaningful relationship differences at internet addiction according to genre. İt was came to concluson that males' addiction ratio are higher than females'. It is observed a meaningful relationship between internet addiction and age. According to the result of research, when the age is increase, the addiction level is decrease. Positively increasing observed in depretion and somatication rates when the people's play addiction is increase. According to basis subject of research results of internet addiction and addiction styles, it is found out a meaningful difference between no play addiction and high play addiction people in point of anxious personelity disorder and anxious attachment.