İstanbul bölgesinde sosyal medya bağımlılığı ve aleksitimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of correlation between social networking addiction and alexithymia in the region of İstanbul
  1. Tez No: 657421
  2. Yazar: BÜŞRA NİLAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇETİNGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye Bağımlılık Risk Profili ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi kapsamında yapılan bu araştırmada, İstanbul bölgesindeki bireylerde sosyal medya bağımlılık düzeyinin belirlenmesi, sosyal medya bağımlılığı ile aleksitimi arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'da yaşayan 1995 kişiye anket uygulanmıştır. Uygulanan veri toplama aracında bağımlılık yükü formu ile Toronto Aleksitimi ölçeği yer almaktadır. Verilerin analizinde SPSS 21.00 kullanılmış olup, betimleyici istatistikler ile birlikte regresyon ve ANOVA analizlerine yer evrilmiştir. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre yaş ve dışa vuruk düşünce sosyal medya bağımlılığını azaltırken; duygularını tanıma güçlüğü ve duygularını ifade güçlüğü artırmaktadır. Bununla birlikte sosyal medya bağımlılığı üzerinde en yüksek etkiye sahip değişken duygularını tanıma güçlüğüdür. Diğer taraftan yapılan varyans analizine göre duygularını tanıma güçlüğü, duygularını ifade güçlüğü ve dışa vuruk düşünce sosyal medya bağımlılığı düzeyine göre farklılaşmaktadır. Buna göre yüksek düzeyde sosyal medya bağımlılığına sahip bireylerin aleksitimik özellikleri, düşük düzeyde sosyal medya bağımlılığı olan ve sosyal medya bağımlılığı olmayan katılımcılardan anlamlı bir şekilde yüksektir. Elde edilen bu bulgular aleksitiminin sosyal medya bağımlılığı için önemli bir risk faktörü olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study which is created in Addiction Risk Profile and Mental Health of Turkey Project, determining the level of social media addiction in individuals in the İstanbul Region and to reveal the effect of alexithymia on social media addiction is aimed. In the direction of this match, 1995 people living in İstanbul were surveyed. The data collection tool includes the addiction load form and the Toronto Alexithymia Scale. SPSS 21.00 was used to analyze the data and regression and ANOVA analyzes were performed with descriptive statistics. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings of the study, age and outward thought decreases social media addiction while difficulty in recognition of feelings and difficulty in expressing emotions increases. However, difficulty to recognize the emotions that have the highest impact on social media addiction. On the other hand, according to the analysis of variance, the difficulty of recognizing emotions, difficulty in expressing emotions and expressing thoughts differ according to the level of social media addiction. According to this, the alexithymic characteristics of individuals with high social media addiciton are significantly higher than those with low social media addiction and no social media addiction. These findings suggest that alexithymia is an important risk factor for social media addiction.