Okul öncesi eğitim kurumlarında materyal olarak şarkı kullanımı: Trabzon ili örneği
Using song as material in preschool education institutions: Trabzon province sample
- Tez No: 657429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ TOPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma okul öncesi kurumlarda öğretilen şarkılarla ilgili olarak ortak ve farklı olan özellikleri tespit edebilmek, örneklemden yola çıkarak genel bir izlenim oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini okul öncesi kurumlar, örneklemini ise Trabzon ili oluşturmaktadır. Tezi oluştururken yarı yapılandırılmış görüşme formu ve nitel araştırma türlerinden literatür tarama yöntemleri kullanılmış, elde edilen veriler Excel programından yararlanılarak tablo haline getirilmiştir. Araştırma sonucunda; okul öncesi kurumlarda ortak bir şarkı repertuarı olmamasına rağmen çoğunlukla aynı şarkıların kullanıldığı, okul öncesi kurumlarda görev yapan öğretmenlerin kendi aralarında bilgi paylaşımında bulunduğu ya da internette bulunan okul öncesi sitelerden yararlandığı gözlemlenmiştir. Örneklem dahilinde görüşülen öğretmenlerin kendilerini müzik alanında yetersiz gördükleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is prepared to determine common and different characteristics about songs taught in pre-school institutions and to create a general impression from the sample. The sample group of the study is pre-school intitutions and the sample is Trabzon province. When creating the thesis, semi-structed interview form and literature search methods were used from qualitative research types and the obtained data are tabulated using Excel. As a result of research; although there is not a common repertoire in preschool institutions, it has been observed that mostly the same songs are used. Teachers working in pre-school institutions share information among themselves or benefit from pre-school sites on the internet. It was concluded that the teachers interviewed in the sample considered their information about music is insufficient.