Haksız Rekabet Hukuku açısından subliminal reklamlar
Subliminal advertising regarding Unfair Competition Law
- Tez No: 657473
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YAVAŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Reklamcılık, Law, Advertising
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Subliminal reklamların haksız rekabet hukuku açısından incelenmesini amaçlayan bu çalışmanın ilk bölümünde reklam kavramından ve reklam hukukundan bahsedilmiş, ikinci bölümde ise reklamların hukukiliği çerçevesinde hukuka uygun reklam tanımı yapılarak hukuka uygun reklamlara ve hukuka aykırı reklamların bir kısmını oluşturan aldatıcı reklamlar, saldırgan reklamlar, örtülü reklamlar ve tezin temel amacını oluşturan subliminal reklamlara değinilmiş ve tanımlama yapılmıştır. Üçüncü bölümde haksız rekabet hukukunun temelleri, amaçları, haksız rekabete konu davaların usul ve esaslarıyla ilgili kapsamlı bir açıklama yapılmıştır. Son bölümde ise subliminal reklamların ne şekilde haksız rekabete konu olacağından bahsedilmiştir. Çalışma ile mevzuatta yer alan bilinçaltı reklam ile subliminal reklam tanımlarının birbirlerini birebir karşılamadığı ve subliminal reklamların tüketici tercihleri üzerindeki etkisinin ne olduğu önem arz etmeksizin dürüstlük ilkesine aykırı olduğundan haksız rekabete konu olabileceği belirtilmiştir. Ancak olası zararın ispatı açısından tüketici tercihleri üzerindeki etkisine yönelik kapsamlı bir bilimsel araştırma yapılması ihtiyacının var olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, which aims to examine subliminal advertising in terms of unfair competition law, the concept of advertisement and Advertising Law is mentioned. In the second part; after defining what is an advertisement in accordance with the law within the frame of legality of advertisements, advertisements in accordance with the law, advertisements contrary to the law such as deceptive ads, offensive ads, disguised ads, subliminal ads which constitutes the main purpose of this thesis is examined. In the third part, a comprehensive explanation has been made about the principles, purposes, and procedures of unfair competition law. In the last part, how subliminal advertisements will be subject to unfair competition law is mentioned. By this study, how the concept unconscious advertising which appears in the legislation and the concept of subliminal advertising are different concepts and that regardless of the effect on customer preferences, subliminal ads can be subject to unfair competition law since it violates the principle of honesty.