Haksız rekabet hukuku açısından boykot
Boycott in terms of unfair competition law
- Tez No: 857762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HALİL ÇONKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Boykot, belirli bir işletmeyle iktisadi ilişkilerden organize şekilde kaçınmadır. Bu terim, İrlanda Toprak Birliği'nin, İngiliz emlak yöneticisi Charles Cunnigham Boycott'a karşı gerçekleştirdiği ve işçilerin işlerini terk etmesine ve iş insanlarının her türlü iş ilişkilerini kesmesine neden olan eyleme kadar uzanmaktadır. Boykot rekabet amacıyla yapılabileceği gibi, örneğin ideolojik, dini, siyasi, sosyal hedeflere ulaşmak amacıyla rekabet alanının dışında da yapılabilir. Boykotun rekabet amacıyla yapılması halinde kural olarak, Türk Ticaret Kanunu'nun 54. maddesi kapsamında haksız rekabet teşkil ettiği kabul edilmelidir. Rekabet amaçlı yapılmayan tüketici boykotunun ise önemli ölçüde zarar verme potansiyeline sahip ekonomik bir mücadele aracı olma özelliği nedeniyle potansiyel olarak hukuka aykırı olabileceği ve bu nedenle haklı gerekçelerle yapılmayan tüketici boykotunun haksız rekabet teşkil edebileceği dikkate alınmalıdır. Ancak boykot edilenin ticari faaliyette bulunma özgürlüğü ile kamu menfaatlerinin çatıştığı durumlarda, çatışan menfaatlerin tartılması ve ağır basanının tercih edilerek, hukuka aykırılık meselesinin buna göre çözüme kavuşturulması göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca tüketici boykotunun haklı rekabet sistemi ile uyumlu olabileceği ve bu durumlarda kural olarak haksız rekabet teşkil ettiğinin baştan kabul edilmemesi gerektiği de göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
A boycott is the organised refusal to engage in economic relations with a particular enterprise. The term dates back to the action of the Irish Land League against the British property manager Charles Cunnigham Boycott, which caused workers to abandon their jobs and business people to cease all business dealings. Boycotts can be carried out for competitive purposes or out of the competitive context, for example, to achieve ideological, religious, political or social objectives. If the boycott is carried out for the purpose of competition, as a rule, the existence of unfair competition within the scope of Article 54 of the Turkish Commercial Code should be accepted. It should be taken into consideration that a consumer boycott that is not carried out for competitive purposes may potentially be unlawful due to its characteristic of being a means of economic struggle with the potential to cause significant damage, and therefore, a consumer boycott that is not justified may constitute unfair competition. However, in cases where the boycotted person's freedom to engage in commercial activity and public interests conflict, it should be taken into consideration that the conflicting interests should be weighed and the issue of unlawfulness should be resolved accordingly by favouring the overriding one. It should also be kept in mind that a consumer boycott may be compatible with the system of fair competition and therefore, as a rule, it should not be accepted from the beginning that it constitutes unfair competition.