Haksız Rekabet Hukuku açısından karşılaştırmalı reklâm
Comparative advertising in terms of Unfair Competition Law
  1. Tez No: 531844
  2. Yazar: İFAKAT BALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURÇAK YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Reklamcılık, Law, Advertising
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusunu haksız rekabet hukuku açısından karşılaştırmalı reklâm oluşturmaktadır. Hukukumuzda konuya ilişkin düzenlemeler, temelde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile Reklam Yönetmeliği'nde hükme bağlanmıştır. TTK m. 55.1.a.5 hükmü uyarınca; karşılaştırmalı reklâmların gerçeğe aykırı, yanıltıcı, rakibini gereksiz yere kötüleyici veya gereksiz yere onun tanınmışlığından yararlanacak şekilde kullanımı bir haksız rekabet hâli olarak belirtilmiştir. Öte yandan yürürlüğü 2019 yılına ertelenmiş olsa da, hukukumuzda ilk kez Ticari Reklam Yönetmeliği ile karşılaştırmalı reklâmda rakiplere ait marka, ticaret unvanı gibi ayırt edici işaretlere yer verilebileceği öngörülmüştür. Rakibe ilişkin unsurlara doğrudan ya da dolaylı olarak yer verilebilmesi nedeniyle karşılaştırmalı reklâm rakiplerin ve müşterilerin haklarını ihlâle yol açacak kullanımlara müsaittir. Bu nedenle çalışmada karşılaştırmalı reklâmın hukuka uygun bir rekabet aracı olarak kullanımını sağlayacak şartlar ile hukuka aykırı kullanımına karşı başvurulabilecek yollar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation thesis is comparative advertising in unfair competition law. Regulations related to the subject in Turkish law are basically ruled by Turkish Commercial Code (TCC) No. 6102 and Advertising Regulation. According to TCC Art. 55.1.a.5; comparative advertisements that is untrue, misleading, unnecessarily denigrate contrary competitors or unnecessarily provide unfair advantage from the reputation of competitor, constitute an unfair competition situation. On the other hand, although the enforcement is postponed to 2019, for the first time in Turkish law, it is envisaged that in the Advertising Regulation, distinctive signs such as trademark and trade name of competitors in comparative advertising can be used. Competitive advertising can lead to infringement of competitors and customers rights because the rival elements can be directly or indirectly included. For this reason, in this study the conditions that will enable the use of comparative advertising as a lawful competitive tool and the law ways in which can be applied against unlawful use have been examined.