Bir akaryakıt ve LPG istasyonu için risk değerlendirmesi ve analizi
Risk assessment and analysis report in A fuel and LPG station
- Tez No: 657490
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OSMANŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Gelişen teknoloji, insanların çoğalması, iş yaşamımızın ve günlük hayatımızın çeşitlenmesiyle oluşan hızın gerekleri ile beraber ulaşım çok önemli bir yere gelmiş böylelikle gelişen ekonomiyle birlikte araç sayısı hızla artmıştır. İnsanlarımızın hizmeti en konforlu bir şekilde alması için akaryakıt istasyonlarının sayısı kadar güvenli olması çok elzemdir. Akaryakıt ve Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) istasyonları çalışma alanlarında meydana çıkabilecek risklerin her yönü ile tanımlanıp değerlendirilmesi ve bu riskleri minimuma indirmek veya ortadan kaldırmak amacıyla alınan önlemlere risk analizi denir. İstasyonlarda mevcut olan ya da dışarıdan gelebilecek, işçilere, işletmeye ve çevreye zarar veren olaylara tehlike denir. Risk ise herhangi bir tehlikenin meydana gelme olasılığı ve bu tehlikenin ortaya çıktığı anda sebep olacağı etkinin ciddiyeti arasındaki ilişkidir. Çalışma ortamında oluşabilecek iş kazaları veya mesleki hastalıkların olma olasılığının önceden belirlenmesi hem çalışanların maddi veya manevi hem de iş yerinin maddi kayıplarla karşılaşmaması yönünden oldukça önemlidir. Akaryakıt istasyonlarında çalışma koşulları nedeni ile birçok tehlike görülebilir. Bu nedenle, akaryakıt istasyonları mahallinde risk analizlerinin yapılması oldukça önemlidir. Bu çalışmada, Sınırlı Sorumlu (SS.) Yeni Kınık Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi'ne ait Akaryakıt istasyonunda mevcut risk unsurları, meydana gelebilecek kazalar dikkate alınarak maddeler halinde incelenip risk analizi çalışmaları ile risk yönetiminin önemi bahsedilmiştir. Bu akaryakıt istasyonunda 5*5 L Tipi Matris ve Fine & Kiney yöntemleri ile örnek risk analizi yapılmış olup bu iki yöntem karşılaştırılmıştır. Bu iki yöntem de benzerlikler taşımalarına rağmen, Fine-Kiney yöntemi risklerin hesaplanmasında daha duyarlı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
The developing technology, the population growth and the diversification of our business and daily lives have created pace which has brought transportation to an important position. Thus the number of vehicles has increased along with the developing economy. The safety of our gas stations is as important as the number of them in the sense that people get served in comfort. Risk analysis is defined as the identification and evaluation, at all points, of the rsks that may ocur in the workspaces of the gas stations; and the precautions taken to remove the risks or reduce them to minimum. Danger is defiend as the internal or external incidents that cause damage to the workers, business or environment. Risk is defned as the possiblity of danger and the correlation between this danger and the graveness of its effect. Identification of the possibility of occupational accidents or deseases is essential in terms of preventing both pecuniary and non-pecuniary loss of the employees and pecuniary loss of the business. Gas stations are open to danger due to the working conditions. In this study that , existing elements of risk at the gas station of SS Yeni Kınık Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi are articled and analysed considering the accidents that may occur, and the importance of risk analysis and risk management is referred. Sample risk analysis has been done with 5x5 L Type Matrix and Fine-Kinney methods and these methods have been compared. Despite the similar features, Fine-Kinney method produced more sensitive results in the calculation of risks.