Optimization of LPG delivery process for an oil company
Bir akaryakıt firması için LPG dağıtım sisteminin optimizasyonu
  1. Tez No: 543391
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAĞLAYANGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECATİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda büyük bir gelişme gösteren bilim ve teknoloji, işletmeleri varlıklarını sürdürmek için çalışmalarını çeşitlendirmeye ve süreçlerini analiz etmeye yönlendirmiştir. Bu kapsamda, büyük coğrafi bölgelerde faaliyet gösteren birçok işletme tedarik zinciri yönetimi konusunda süreç analiz çalışmaları yapmaktadır. Bunun temel sebebi tedarik zinciri faaliyetlerinin birçok karar mekanizmasını barındırması ve yapılacak iyileştirmelerin daha kapsamlı olacağının düşünülmesidir. Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren bir akaryakıt firmasının LPG dağıtım süreci tedarikçi seçimi, araç deposu seçimi ve LPG transfer süreçlerini de içerecek şekilde ele alınmaktadır. Mevcut sistemde tedarikçi seçimi ve LPG dağıtım süreçleri iki ayrı departman tarafından, birbirinden bağımsız bir şekilde yürütülmektedir. Senelik olarak yenilenen anlaşmalarla, sadece LPG fiyatı göz önünde bulundurularak tedarikçi seçimi yapılmaktadır. Sonrasında bu seçimler dağıtım planlama departmanıyla paylaşılmaktadır. Tedarikçi seçi-minde dağıtım maliyetinin dikkate alınmaması planlanmayan ekstra maliyetlere sebep olmaktadır. Bu nedenle, bu iki sürecin kısıtlarını göz önünde bulunduran bir çözüm önerisi hedeflenmektedir. İşletmenin çalıştığı tedarikçi, araç deposu ve akaryakıt istasyonu sayısı problem üç aşamalı bir çözüm önerisi sunulmasına sebep olmuştur. İlk iki aşamada matematiksel modeller yardımıyla istasyonlar gruplanmış, tedarikçi seçimi yapılmıştır. Son aşamada ise bir Envanter Rotalama Problemi oluşturulmuş ve her küme için çalıştırılan bu model ile periyodik rotalar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Science and technology, which have shown a great improvement in recent years, has driven companies to diversify their activities and to analyze their processes in order to sustain their existence. In this context, many companies which are operating in large geographic regions are conducting process analysis on supply chain management. The main reason behind is that supply chain activities consist of various decision-making mechanisms and any improvement will be effective on the overall system. In this study, the LPG delivery system is analyzed for an oil company that also active in Turkey. The system contains supplier selection and vehicle routes. In the current system, LPG procurement and delivery processes are carried out by two independent departments. There are annual agreements with suppliers and LPG price is the only concern for the procurement department. These suppliers are then shared with the distribution department. Since the location of suppliers are not considered, an extra transportation cost may occur. For this reason, a solution approach that integrates both procurement and distribution components are suggested. The number of suppliers, parking lots and stations yields us to a three-phase solution approach. In the first two stages, stations were clustered and suppliers and parking lots are assigned to each cluster with using mathematical models. In the last phase, an Inventory Routing Problem that works for 3-days period is created and routes are generated for each cluster.