Akaryakıt sektöründe bayilerin finansal başarısızlıklarının tahmin edilmesi
Financial failure estimation of gas stations in petroleum products sector
- Tez No: 234282
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Şirketlerin başarılı bir şekilde faaliyetlerini devam ettirebilmeleri tüm hak sahipleri açısından önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı Türkiye'de akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren bayilerin finansal başarısızlıklarının tahmin edilmesini sağlayacak bir model oluşturmaktır. Araştırmada bir akaryakıt dağıtım şirketi ile anlaşmalı bayilerin 2005 yılına ait finansal ve niteliksel verileri kullanılmıştır. Firma başarısızlıkları konusunda bir literatür araştırması yapılarak benzer çalışmalar incelendikten sonra modeli oluşturacak değişkenler belirlenerek sonuçlar test edilmiştir. Lojistik regresyon yönteminin kullanıldığı çalışmada; finansal sonuçlara etki eden bazı niteliksel değişkenlerin (peşin hariç alım vadesi, istasyonun yeri, istasyon edinim türü ile otomasyon sistemi, market ve LPG anlaşmasının varlığı vb.) firma başarızıklarının tahmin edilmesinde etkili olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Firms? ability to continue operations successfully, has an importance in terms of all concerned parties. The aim of the research is to set up a model which predict the financial failures of gas stations in petroleum products sector in Turkey. Financial and qualitative data for the year 2005 of gas stations contracted with a single petroleum products distribution company is used in the research. Related studies are examined by making a literature review about firm failures, after that variables of the model is determined and results are tested. By using the logistic regression in the study, it?s presented that some qualitative variables (advance payment excluding purchase terms, station?s location, station?s acquisition type and presence of automation system, market and LPG agreement etc.) affecting the financial results, have influences on the prediction of firm failures.