Gebelerin depresyon belirtileri ile sağlık uygulamaları davranışları arasındaki ilişki
The relationship between depressive symptoms and health practices behaviors of pregnant women
- Tez No: 657516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR KÖRÜKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu araştırma gebelerin depresyon belirtileri ile sağlık uygulamaları davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: İlişkisel desendeki araştırmanın örneklem grubu Temmuz 2018 ve Aralık 2020 tarihleri arasında Güneş Aile Sağlığı Merkezi ve Necip Fazıl Kısakürek Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 250 gebeden oluşmuştur. Araştırma kapsamına Türkçe okuma yazma bilen, ilaç kullanımını gerektiren bir psikiyatrik hastalığı olmayan, gebeliği komplikasyonsuz devam eden ve sağlıklı bir fetüse sahip olan gebeler alınmıştır. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Edinburg Depresyon Ölçeği (EDÖ)”ve“Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği”(GSUÖ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; bağımsız t-testi, tek yönlü varyans analizi (tek yönlü ANOVA), pearson momentler çarpımı korelasyon analizi, regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin yaş ortalaması 28.10±5.09 , %26'sı ilköğretim mezunudur, %75.6'sı çalışmamaktadır, %76.4'sinin gebeliği planlıdır. Gebelerin EDÖ toplam puan ortalamasının 7.40±5.02 ve GSUÖ toplam puan ortalamasının 127.08±12.97 olduğu belirlenmiştir. Yaş ile EDÖ toplam puanı arasında negatif yönlü ve gebenin eğitim durumu, çalışma durumu, eşin eğitim durumu, gelir durumu ve sosyal destek ile GSUÖ toplam puanı arasında pozitif yönlü bir ilişki vardır (p0.05). Hane halkı sayısı ile GSUÖ toplam puanı arasında negatif yönlü bir ilişki vardır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the relationship between depressive symptoms and health practices behavior of pregnant women. Material and Method: The sample group of the research in the relational pattern consisted of 250 pregnant women enrolled in the Gunes Family Health Center and Necip Fazil Kısakürek Family Health Center between July 2018 and December 2019. The study included pregnant women who are literate in Turkish, do not have a psychiatric disease requiring the use of medications, have a healthy fetus, and whose pregnancy continues without complications. Research data were collected with“Descriptive Information Form”,“Edinburgh Depression Scale (EDÖ)”and“Health Practices In Pregnancy Scale(GSUÖ)”.In the evaluation of data; independent t-test, one-way varient analysis (one-way ANOVA), pearson moments product correlation analysis, regression analysis were used. Results: The average age of pregnant women was 28.10 ± 5.09, 22.4% of them were primary school graduates, 75.6% of them did not work, 76.4% of them were planned to be pregnant. It was determined that the mean score of the pregnant women was 7.40 ± 5.02, and the mean EDO total score was 127.08 ± 12.97. There was a negative correlation between age and EDO total score, and a positive correlation between the pregnant woman's and spouse's educational status, employment status, income and social support, and the GSUO total score (p 0.05). There was a negative correlation between the number of people living at the same house and the total score of GSUO (p 0.05).