Adsorption behaviour of endocrine disruptor bisphenol A on nanoporous polymeric adsorbents
Hormon bozucu bisfenol A'nın nano gözenekli polimer adsorbanlar ile adsorpsiyonunda gösterdiği davranış
  1. Tez No: 657517
  2. Yazar: AYDAN KARADOĞAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL YILMAZ İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, endüstriyel ve tarımsal faaliyetlerin gelişmesiyle su kaynaklarının kirlenmesine sebep olan insan sağlığını olumsuz yönde etkileyip endokrin sistemi bozukluklarına neden olan kirleticilerden birisi olan Bisphenol A (BPA)'nın nano gözenekli polimer adsorbanlar ile giderimi üzerine bir çalışma yapılmıştır. BPA suda çok az miktarda bulunduğunda bile insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen endokrin bozucu hormonlardan birisidir. Su kaynaklarına endokrin bozucu hormonlar çoğu zaman doğrudan veya dolaylı olarak karışabilmektedir. Bu nedenle, su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılabilmesi için BPA'nın sudan uzaklaştırılması son derece önemlidir. Adsorpsiyon yöntemi kullanılarak nano gözenekli polistirenik (PAD 400) ve divinil benzen ile çapraz bağlanmış gözenekli poliakrilik (PAD 610) olan polimer adsorbanlar ile sudan BPA'nın giderimi ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Farklı nano gözenekli polimerik adsorbanlar kullanılarak BPA adsorpsiyonunun karşılaştırılması, BPA adsorpsiyonu üzerine pH'ın etkisi, denge çalışmaları ve kinetik çalışmalar yapılıp etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak, optimum adsorban miktarının her iki adsorban için 0.2 g/20 mL olduğu elde edilmiştir. Test edilen çeşitli pH değerlerinde BPA'nın adsorpsiyonu üzerinde pH'nın önemli bir etkisi olmadığı görülmüştür. Çözeltinin iyonik şiddeti PAD 400 adsorbanı ile yapılan çalışmalarda iki farklı derişim üzerinde benzer etki göstermiştir. PAD 610 adsorbanı ile yapılan çalışmalarda ise derişim yükseldikçe BPA'nın giderim veriminin azaldığı görülmüştür. İyonik şiddet için adsorpsiyon izoterminde daha yüksek korelasyon katsayılarına sahip olduğundan dolayı Freundlich izoterminin her iki adsorpsiyonunu daha iyi tanımladığı görülmüştür. İki adsorban karşılaştırıldığında, PAD 400 adsorbentinin BPA'yı daha iyi adsorbe edebildiği ve daha heterojen bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. Her iki adsorban için sıcaklık arttıkça BPA gideriminin arttığı gözlenmiştir. Sıcaklık için adsorpsiyon izoterminde BPA'nın her iki adsorbent için en yüksek korelasyon katsayılarının Freundlich izotermine uygun olduğu görülmüştür. Kinetik çalışmaların sonucunda adsorpsiyon kinetik hızlarının başlanğıçta oldukça hızlı, kademeli olarak yavaşladığı ve her iki adsorbent için bir süre sonra dengeye ulaştığı görülmüştür. Kinetik model olarak sözde ikinci derece kinetik model en yüksek korelasyon katsayılarına sahip olduğundan dolayı uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a study has been carried out on the removal of Bisphenol A, one of the pollutants that adversely affect human health and cause endocrine system disorders due to the threat of anthropogenic toxic pollutants that are not suitable for human consumption in the water resources that occur with the development of industrial and agricultural activities. Bisphenol A is one of the endocrine disrupting hormones that adversely affect human health even when it is present in water in very small amounts. In water resources, endocrine disrupting hormones can often be mixed directly or indirectly. Therefore, cleaning Bisphenol A from water is an extremely important issue in order to use water resources efficiently. Studies on the removal of Bisphenol A from water with polymeric adsorbent resins, which are nanoporous polystrenic (PAD 400) and porous polyacrylic crosslinked with divinilbenzene (PAD 610), have been carried out using the adsorption method. Comparison of BPA adsorption by using different nanoporous polymeric adsorbents, the effect of pH on BPA adsorption, equilibrium studies and kinetic studies were conducted and their effects were investigated. As a result, it has been found that the optimum amount of adsorbent is 0.2 g / 20 mL for both adsorbents. It has been observed that pH does not have a significant effect on the adsorption of BPA at various pH values tested. The ionic strength of the solution showed a similar effect on two different concentrations in the studies conducted with the PAD 400 adsorbent. In the studies conducted with the PAD 610 adsorbent, it was observed that the higher the concentration, the lower the removal efficiency of BPA. It has been observed that the Freundlich isotherm better describes both adsorption since it has higher correlation coefficients in the adsorption isotherm for ionic strength. When the two adsorbents were compared, it was seen that the PAD 400 adsorbent was able to adsorb BPA appropriately and has a more heterogeneous structure. It was observed that the higher the temperature for both adsorbents, the better the BPA removal. In the adsorption isotherm for temperature, the highest correlation coefficients of BPA for both adsorbents were found to be suitable for the Freundlich isotherm. As a result of the kinetic studies, it was observed that the adsorption kinetic speeds were quite fast at the beginning, slowed down gradually and reached equilibrium after a while for both adsorbents. As a kinetic model, pseudo-second-order kinetic model was appropriate because it has the highest correlation coefficients.