Profesyonel kick boks sporcularında peroksizom proliferatör- aktive reseptör alfa (PPARa) (rs4253778) polimorfizminin incelenmesi
Determination of the peroxisom proliferator-activated receptor alpha (PPARa) (rs4253778) polymorphism in professional kick boxers
- Tez No: 657537
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Peroksizom Proliferatör- Aktive Reseptör alfa (PPARα) geni, iskelet ve kalp kası, yağ asidi oksidasyonunun düzenlenmesi gerçekleştirir. Enerji metabolizmasında gerçekleşen bu olaylar kick boks sporcularının dayanıklığa etki ettiği gözlenmiştir. Bu çalışmada, profesyonel kick boks sporcularında G ve C allelleri ve GG, GC ve CC genotiplerinin ilişkisini analiz edip yapılan analizlerde sporcunun genotip dağılımını karşılaştırmayı amaçlanmıştır. rs 4253778 polimorfizminin belirlenmesi amacıyla 11 Türk kick boks sporcularından alınan örneklere DNA izolasyonu yapıldı. Sonrasında ise Real Time PCR genotipleme prosedürü uygulandı. 11 sporcuya uygulanılan çalışmanın sonucunda; 9 GG (%72,7), 3 GC (%27,3) genotipli bireylerin olduğu belirlendi. Yapılan çalışmada CC fenotipinde bir bireye rastlanılmamıştır. Yapılan çalışma sonucunda Türk asıllı kick boks sporcularında genetik yönlerinin sportif performansına etkilerinin dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Sonuçların teyit edilmesi ve araştırılan polimorfizmin spor genetiği bilimine etkilerini göstermek amacıyla başka çalışmalarda yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Peroxisome Proliferator-Activated Receptor alpha (PPARα) gene regulates skeletal and cardiac muscle fatty acid oxidation. These events in energy metabolism have been observed to affect the endurance of kickboxers. This study, it was aimed to analyze the relationship between G and C alleles and GG, GC, and CC genotypes in professional kickboxers and to compare the athlete's genotype distribution in the analyzes. To determine the rs 4253778 polymorphism, DNA isolation was performed on samples taken from 11 Turkish kickboxers. Then, Real-Time PCR genotyping procedure was applied. As a result of the study applied to 11 athletes; Individuals with 9 GG (72.7%), 3 GC (27.3%) genotypes were determined. In the study, no individual with the CC phenotype was found. As a result of the study, it shows that the effects of genetic aspects on sports performance of kickboxers of Turkish origin should be taken into account. Other studies are required to confirm the results and show the effects of the investigated polymorphism on sports genetics.