Enürezis nokturnalı hastalarda 24 saatlik kan basıncı monitörizasyonu
24 hour ambulatory blood pressure monitoring in patients with nocturnal enüresis
  1. Tez No: 657539
  2. Yazar: ÖZGE GÜRSEL YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SELDA BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Enürezis Nokturnalı Hastalarda 24 Saatlik Kan Basıncı Monitörizasyonu Mesane kontrolünün kazanılmış olması gereken bir yaşta istemsiz olarak idrar kaçırılmasıdır. Enürezis nokturnanın etiyopatogenezini genel olarak tek bir nedenle açıklamak mümkün olmamakla birlikte üzerinde en çok durulan nokturnal poliüri, nokturnal detrüsör hiperaktivitesi, yüksek uyanma eşiğinin tek başlarına ve birbirleri ile ilişkili olarak klinik tablo üzerinde etkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışma ile primer nokturnal enürezis tanısı alan çocuklarda, ambulatuvar kan basıncı monitorizasyonunun yardımı ile, otonom sinir sistemi disfonksiyonunun varlığını ve etiyopatogenezdeki rolünü değerlendirmeyi hedefledik. Çalışmaya Kasım 2010 ile Şubat 2011 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları çocuk nefroloji polikliniğine gece idrar kaçırma şikayeti ile başvuran hastalar arasından herhangi bir organik neden tespit edilmeyen 28 hasta dahil edildi. 2 gün süreyle işeme günlüğü tutturulan hastaların 24 saatlik sıvı alımları ve çıkarttıkları idrar miktarları ölçüldü ve takiben 24 saatlik kan basıncı monitörizasyonu yapıldı. Daha önce herhangi bir nedenle pediatri polikliniğimize başvurmuş ve 24 saatlik kan basıncı monitörizasyonu yapılmış vakaların sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesiyle elde edilen veriler kontrol grubu olarak kullanıldı ve hastalarımızın verileri ile karşılaştırıldı. 3 farklı zaman diliminde (24 saatlik periyod, 06:00-22:00, gündüz periyodu ve 22:00-06:00 gece periyodu) yapılan ölçümler kan basıncı değerleri, kan basıncı yükleri, dipping patternleri ve kalp atım hızları açısından değerlendirildi. Değerlendirmede hem ''Sağlıklı çocuklarda 24 saatlik AKBM değerleri''çizelgeleri hem de boy ve cinsiyete göre standart deviasyon skorları (SDS) kullanılarak hazırlanmış çizelgeler kullanıldı. Gruplar arasında diyastolik kan basıncı açısından ne 24 saatlik ölçümlerde ne de gündüz ölçümlerinde anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Background: Nocturnal enuresis (NE), defined as involuntary voiding during sleep, is observed in 15% of children at age 5. Development of NE is the result of a variety of factors; genetic factors and stressful early life events are the most notable Aim: To demonstrate the effectiveness of the autonomic nervous system dysfunction in patients with enuresis nocturna. Patients and methods: Twenty-eight patients with the diagnosis of enuresis nocturna were included in the study. Patients' mean age was of 7.9 ± 2.2 years and F/M was control group of 27 healthy children was conducted with a similar agesex and body mass index distribution. Serum creatinine and electrolite (Na, K, Ca) levels, thyroid function tests, plazma osmolality, urinalysis, urine electrolyte levels and urine culture as well as renal ultrasonography were performed to all patients. During the study patients were requested to collect their urine for 24 hour and note to document their fluid intake for one day. Ambulatory blood pressure measurements were done to all patients and control subject for 24 hour. Results: Nocturnal systolic, diastolic and mean arterial blood pressures of the patients were found to be significantly higher than the control subjects. Patients's systolic and diastolic blood pressure loads in the night time period were significantly higher than the controls. The percentage of patients with the loss of nocturnal dip in systolic and diastolic blood pressure was also found to be higher than the controls. Furthermore; a positive correlation was seen between elevated nocturnal blood pressure and the frequency of urinary incontinence per week (days/week) as well as the number of urination per night. Interestingly, pulse rate of patients was found to be significantly lower than the controls during the day time measurements. Conclusions: Nocturnal systolic, diastolic and mean arterial blood pressures as well as systolic and diaştolic blood pressure loads were significantly higher in children with enuresis. These subtle abnormalities of circadian blood pressure regulation, loss of nocturnal dip and the observation of decreased nocturnal pulse rate may reflect sympathetic and parasympathic hyperactivity. Thus, we could suggest that an autonomic nervous system dysfunction may play a role in the pathogenesis of enüresis nocturna and it's specifically might have an influence on the regulation of hormonal activities by changing their circadian rhythm.