Konsol istinat duvarlarının stabilite parametreleri değişiminin ahp yöntemi ile incelenmesi
Investigation of stability parameters change in cantilever retaining walls with ahp method
  1. Tez No: 657541
  2. Yazar: NİHAL ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İNANÇ ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
İstinat duvarları, zeminlerin doğal şev eğiminden daha dik bir eğimle durmasını sağlamak amacıyla inşa edilen, geniş uygulama alanına sahip mühendislik yapılarıdır. İstinat duvarlarının tasarımında, duvar arkası zemin özellikleri, yeraltı suyu durumu ve deprem gibi dinamik kuvvetlerin istinat duvarına etkileri doğru bir şekilde yorumlanmalıdır. Bu çalışma kapsamında, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) dikkate alınarak, deprem ivme katsayısı, yeraltı suyu, deprem azaltma katsayısı, duvar arkası zemini ve temel altı zemini olarak belirlenen parametrelerin değişiminin, istinat duvarını devirici momentlere ve kaydırıcı kuvvetlere etkileri Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemiyle belirlenmiştir. Analizlerde, devirici momentlerin, parametrelerin değişiminden kaydırıcı kuvvetlere göre daha fazla etkilendiği görülmüştür. Devirici momentleri en fazla yeraltı su seviyesi değişimi etkilerken, deprem azaltma katsayısı değişiminin etki seviyesi ise en az olarak belirlenmiştir. İstinat duvarlarının farklı zemin tabakalarında inşa edilmeleri veya farklı deprem ivme katsayısı, farklı yeraltı suyu seviyesi özelliklerine sahip bölgelerde bulunmaları durumunda, devirici moment ve kaydırıcı kuvvet değerlerinin değişimini öngörmek için AHP yönteminin uygun bir çözüm olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Retaining walls are engineering structures with a wide application area, built to provide that the soil remain stable with a slope steeper than the natural slope. In the design of retaining walls, back-wall soil properties, groundwater conditions and the effects of dynamic forces such as earthquakes should be interpreted correctly. In this study, by considering Turkey Building Earthquake Regulation (TBDY-2018), the effects of parameters changes such as earthquake acceleration coefficient, groundwater level, seismic reduction coefficient, back-wall soil and subsoil of the foundation,on the overturning moment and shear force of retaining walls are determined by using Analytic Hierarchy Process (AHP) method. In the analysis, it is seen that the overturning moments are more affected by the change of parameters than the sliding forces. It is determined that groundwater level change is the most effective on the overturning moments, on the other hand the effect of the earthquake reduction coefficient change is the least. It is concluded that AHP method is a suitable solution to predict the change of the overturning moment and sliding forces when retaining walls are constructed in regions having different soil layers, different earthquake acceleration coefficient or different groundwater level properties.