Çıldır gölü (Ardahan) amfibilerinin izlenmesi
Monitoring amphibians of lake Çildir (Ardahan)
  1. Tez No: 657542
  2. Yazar: OĞUZKAN CUMHURİYET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Çıldır Gölü'nde yaşayan amfibi türlerinin ve dağılışlarının belirlenmesi, popülasyonların yapısı, yaşı ve markala tekrar yakala yöntemi ile popülasyon büyüklüklerinin hesaplanması amaçlanmıştır. Elde edilen verilere göre; göl ve yakın çevresinde Ova Kurbağası [Pelophylax ridibundus (Pallas, 1771)], Uludağ Kurbağası [Rana macrocnemis Boulenger, 1885], Değişken Desenli Gece Kurbağası [Bufotes sitibundus (Pallas, 1771)]ve Kafkas Siğilli Kurbağası [Bufo verrucosissimus (Pallas, 1814)] türlerinin varlığı tespit edilmiştir. Daimi 4 istasyonda Nisan 2017 – Temmuz 2018 tarihleri arasında ilkbahar ve yaz aylarında; B. verrucosissimus'a ait 4 birey (2 ♂♂, 2♀♀), B. sitibundus'a a ait 155 birey (5 genç, 86 ♂♂, 64 ♀♀), P. ridibundus'a ait 2715 birey (558 genç, 1158 ♂♂, 999 ♀♀) ve R. macrocnemis 2400 birey (496 genç, 1045 ♂♂, 859 ♀♀) markalanmıştır. Mevsime göre popülasyon büyüklüğü, P. ridibundus'ta 294 – 621 birey ve R. macrocnemis'te 277 – 514 birey arasında değişmektedir. Pollock'un Sağlam Dizaynı ile iki yıllık popülasyon büyüklüğü P. ridibundus'ta 553 – 789 birey ve R. macrocnemis'te 404 – 655 birey arasında değişmektedir. Ortalama yakalanma olasılığı P. ridibundus için 0,09 – 0,10 ve R. macrocnemis için 0,08 – 0,11 aralığında hesap edilmiştir. Ortalama hayatta kalma oranı P. ridibundus'ta 0,40 – 0,60 ve R. macrocnemis'te ise 0,24 – 0,56 aralığındadır. P. ridibundus, R. macrocnemis ve B. sitibundus popülasyonlarının tümünün erkek eğilimli olduğu tespit edilmiştir. Ortalama yaş; P. ridibundus'ta 5,28 yıl (2 – 9), R. macrocnemis'te 4,32 yıl (2 – 6) ve B. sitibundus'ta 5,55 yıl (3 – 9) olarak tespit edilmiştir. Tüm türlerin hibernasyondan çıkışlarının Nisan ayının 2. yarısında, üreme döneminin Nisan sonu-Haziran ayı aralığında ve metamorfozun P. ridibundus'ta 55 – 125 gün, R. macrocnemis'te 44 – 124 gün ve B. sitibundus'ta 56 – 128 gün arasında tamamlandığı gözlenmiştir. Türlere yönelik potansiyel tehdiler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the amphibian species living in Lake Çıldır and their distribution, to calculate the structure and sex ratio of the populations, to determine the age of the populations, to calculate the population sizes by catch and recapture method. According to the data obtained; Marsh Frog [Pelophylax ridibundus (Pallas, 1771)], Uludag Frog [Rana macrocnemis Boulenger, 1885], Variable Toad [Bufotes sitibundus (Pallas, 1771)] and Caucasian Toad [Bufo verrucosissimus (Pallas, 1814)] species have been identified. Between April 2017 – July 2018, in the spring and summer at 4 permanent stations; 4 specimens (2 ♂♂, 2 ♀♀) belonging to B. verrucosissimus, 155 specimens (5 young, 86 ♂♂, 64 ♀♀) belonging to B. sitibundus, 2715 specimens belonging to P. ridibundus (558 young, 1158 ♂♂, 999 ♀♀) and R. macrocnemis 2400 specimens (496 young, 1045 ♂♂, 859 ♀♀) were marked. According to the stations, population size varies between 294 – 621 specimens in P. ridibundus and 277 – 514 specimens in R. macrocnemis. According to Pollock's Robust Design formula, the population size of two years varies between 553 – 789 in P. ridibundus and 404 – 655 specimens in R. macrocnemis. The mean probability of detection was calculated between 0.09 - 0.10 for P. ridibundus and 0.08 - 0.11 for R. macrocnemis. Average survival rate is between 0.40 - 0.60 in P. ridibundus and 0.24 - 0.56 in R. macrocnemis. All of the P. ridibundus, R. macrocnemis and B. sitibundus populations were found to be male predisposed. Average age among species; It has been determined as 5.28 years (2 – 9) in P. ridibundus, 4.32 years (2 – 6) in R. macrocnemis, and 5.55 years (3 – 9) in B. sitibundus. It was observed that all species exit from hibernation in the second half of April, their breeding period was between the end of April – June, and the metamorphosis was completed between 55 – 125 days in P. ridibundus, 44 – 124 days in R. macrocnemis and 56 – 128 days in B. sitibundus. The potential threat on species were also discussed.