İnternet alışverişlerinde algılanan risk: Karaman ilinde kuşaklar üzerinde bir araştırma
Perceived risk in internet shopping: a study on generations in Karaman
- Tez No: 657587
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Küreselleşen dünyada hızla gelişen teknolojiyle birlikte giderek daha çok kullanılan internet alışverişi dikkate alındığında, tüketicilerin internet kullanımlarının, internetten alışveriş yapma tercihlerinin ve internet alışverişlerinde algıladıkları risk durumlarının tüketiciden tüketiciye farklılaştığı görülmektedir. Öte yandan, internet alışverişlerinde algıladıkları risk türleri ve risk düzeylerinin günümüzde aktif internet kullanıcıları olan Bebek Patlaması, X, Y ve Z kuşakları açısından da sosyo-ekonomik, sosyo-psikolojik, sosyo-kültürel ve demografik özelliklerine göre farklılaştığı yapılan çeşitli araştırmalardan anlaşılmaktadır. Bu araştırma, aktif tüketici konumunda bulunan Bebek Patlaması Kuşağı, X, Y ve Z kuşaklarının internet alışverişlerinde algıladıkları risk türleri arasındaki farklılıkları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, zaman kaybı, psikolojik, finansal, fiziksel, ürün performans ve sosyal risk türleri açısından kuşakların internet alışverişlerinde algıladıkları riskleri incelemek amacıyla hazırlanan anket formu, çevrimiçi olarak Karaman ilinde yaşayan tüketicilere rastgele gönderilmiş ve 580 katılımcıdan çalışmanın verileri elde edilmiştir. Toplanan bu veriler Ki-Kare, t Testi, Tek yönlü Varyans Analizi ve Kruskal Wallis testi yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, Karaman ilindeki kuşakların internet alışverişlerinde algıladıkları risk türleri, en çok algılanandan en az algılanana doğru; ürün performans riski, fiziksel risk, finansal risk, zaman kaybı riski, sosyal risk ve psikolojik risk şeklinde sıralandığı görülmüştür. Yapılan hipotez testleri sonucunda, ürün performans, fiziksel ve finansal riskler açısından kuşaklar arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, X ve Y kuşaklarının algılanan risk düzeylerinin Bebek Patlaması ve Z kuşağına göre daha düşük olduğu, Y kuşağı ile Z kuşağı arasında da algılanan risk düzeyi açısından anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering internet shopping, which is increasingly used with the rapidly developing technology in the globalizing world, it is seen that the consumers' internet usage, their preferences to shop online, and the risk situations they perceive in internet shopping differ from consumer to consumer. On the other hand, the risk types and risk levels perceived in internet shopping differ according to the socio-economic, socio-psychological, socio-cultural and demographic characteristics of Baby Boomers, X, Y and Z generations, which are active internet users today. From this point of view, this research has been carried out to determine the differences between the risk types perceived by the generations of Baby Boomers, X, Y and Z, based on their internet shopping. In line with this purpose, the questionnaire form prepared to examine the risks perceived by generations in the internet shopping in terms of loss of time, psychological, financial, physical, product performance and social risk types, was randomly sent online to consumers living in Karaman and the data of the study was obtained from 580 participants. The data collected were analyzed with chi-square, t-test, one-way analysis of variance and Kruskal Wallis test. As a result of the analysis, the risk perceived by generations in the province of Karaman in internet shopping ranges from the most perceived risk to the least perceived risk, like product performance risk, physical risk, financial risk, time loss risk, social risk and psychological risk. Besides, any significant differences between generations in terms of product performance, physical and financial risks could not be observed and thus, the related hypotheses could not be accepted. Finally, it was concluded that generations X and Y's perceived risk levels were lower than those of Baby Boomers and Generation Z, and there was a significant difference between Generation Y and Generation Z.