Dönerkanat tipinde bir insansız hava aracının arıza toleranslı kontrolü
Fault tolerant control of a rotary wing type unmanned aerial vehicle
  1. Tez No: 657592
  2. Yazar: AHMET ERMEYDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KORUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada dönerkanat tipinde bir insansız hava aracına arıza toleranslı kontrol tasarımı yapılması amaçlanmıştır. Laboratuvar ortamında bir araya getirilen dört rotorlu İHA'nın hareket denklemleri motor dinamikleri de dahil edilerek çıkarılmıştır. Ortaya konan matematiksel model üzerinde oransal denetleyici, LQR denetleyici, kayma kipli denetleyici ve geri adımlamalı denetleyici olmak üzere dört farklı denetleyicinin arızasız ve arızalı durum benzetimleri yapılmıştır. Ek olarak arızalı durum için modifiyeli uyarlamalı kayma kipli denetleyici tasarlanmıştır. Tasarlanan tüm denetleyiciler için farklı motor arıza durumlarının benzetim sonuçları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a fault tolerant control design is made for a rotary wing type unmanned aerial vehicle. A realistic simulation environment is created for the quadcopter, and its equations of motion are derived by including the motor dynamics. In this simulation environment, faulty and unfaulty condition simulations of four different type of controllers, namely proportional controller, LQR controller, sliding mode controller and backstepping controller, are conducted. In addition to prementioned controllers, a modified adaptive sliding mode controller for faulty condition is also designed. Finally, the outputs of various simulations for different motor fault conditions are presented for each controller type.