Dijital mahremiyet: 21. yüzyıl bilgi profesyonellerinin yetkinlikleri
Digital privacy: Competencies of 21st century information professionals
- Tez No: 657591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ÖZDEMİR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dijital çağın getirdiği teknolojik gelişmeler doğrultusunda kişisel, mahrem bilgilerin dijital ortamlarda yer alması sonucu“dijital mahremiyet”kavramı ortaya çıkmıştır. Dijital mahremiyet, bilgi profesyonellerinin farkındalık sahibi olması gereken bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada dijital mahremiyet kavramı detaylı şekilde işlenmiştir. Dijital mahremiyetin 21. Yüzyılda bilgi profesyonelleri için nasıl değiştiği incelenmiş ve 21. Yüzyıl bilgi profesyonelleri için bu konuda gerekli olan yetkinliklere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In line with the technological developments brought about by the digital age, the concept of“digital privacy”has emerged as a result of personal and sensitive information appearing in the digital environment. Digital privacy has become an issue that information professionals should be aware of. In this study, the concept of digital privacy discussed in detail. How digital privacy has changed for information professionals in the 21st century analyzed and the competencies required for 21st century information professionals adressed.