İnşaat süreçlerinde başlıca israfların belirlenmesi ve ortadan kaldırılmaları için uygun yalın tekniklerin SWARA ve bulanık VIKOR ile değerlendirilmesi
Evaluation of lean techniques suitable for the determination of major wastes in construction processes and their removal with SWARA and fuzzy VIKOR
  1. Tez No: 657606
  2. Yazar: KAAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GANİMET NİLAY YÜCENUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yalın üretim yaklaşımı, tüm sektörlerde uygulanabilecek yöntemlere sahip süreç iyileştirme ve iş geliştirme felsefelerinden bir tanesidir. Bu bağlamda yalın inşaat, inşaat süreçlerini iyileştirme ve geliştirme amacıyla, üretim sektörü ile inşaat sektörünü yalın adı altında birleştirerek ortak uygulamalar geliştirmeyi sağlamaktadır. Bu çalışma, inşaat süreçlerinde oluşan israfların belirlenerek ortadan kaldırılması ve süreçlerdeki verimliliğin arttırılarak maliyetin düşürülmesi için en uygun yalın tekniklerin seçilerek, yalın bir inşaat sistemi oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır. Yapılan tez çalışması kapsamında, inşaat süreçlerinde oluşan israflar ve bu israfları ortadan kaldırabilecek yalın üretim tekniklerinin seçimi, çok kriterli karar verme (ÇKKV) problemi olarak ele alınmıştır. Karar kriterleri olarak belirlenen israflar ve çözüm alternatifleri olarak belirlenen yalın teknikler, inşaat sektöründe önemli tecrübelere sahip olan 5 uzman kişinin görüşleri ile belirlenmiştir. Problemin çözüm aşamasında, süreçlerde oluşan israfların kriter ağırlıkları ve önem sırası SWARA yöntemi kullanılarak bulunmuş, çözüm alternatifi olarak belirlenen yalın teknikler Bulanık VIKOR yöntemi ile değerlendirilmiş ve sonuç kısmında uzlaştırıcı çözüm olarak iki alternatif önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The lean manufacturing approach is one of the process improvement and business development philosophies that can be applied in all sectors. In this context, lean construction enables the development of common applications by combining the production sector and the construction sector under the name of lean in order to improve and develop construction processes. This study was carried out in order to help the creation of a lean construction system by selecting the most appropriate lean techniques to determine and eliminate the waste in construction processes and to reduce costs by increasing the efficiency of the processes. Within the scope of the study, the wastes arising in the construction processes and the selection of lean production techniques that can eliminate these wastes were discussed as a multi-criteria decision making (MCDM) problem. In this problem wastes were determined as decision criteria and lean techniques were determined as solution alternatives by the opinions of 5 experts who have significant experience in the construction sector. In the solution phase of the problem, the criterion weights and importance order of wastes in the processes were found by using SWARA method, lean techniques determined as solution alternatives were evaluated by using Fuzzy VIKOR method and in conclusion two alternative lean techniques were obtained as compromise solutions.