Lean and bim based waste management
Yalın ve bım tabanlı israf yönetimi
  1. Tez No: 526735
  2. Yazar: GÖKHAN DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda, inşaat sektöründeki artan rekabetçilik, paydaşların müşteri odaklı rekabete dayanan projelendirme, inşaat ve işletme süreçlerine yönelmelerine sebep olmaktadır. İnşaat endüstrisine yön veren bu durum, müşteri beklentilerini maksimize edecek farklı yöneyim araçlarının kullanılmasına yönelik çalışmalara hız kazandırmıştır. Yalın Üretim Prensipleri ve Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) bu araçlardan ikisidir. Yalın Felsefe, gerekli olan tüm istafları ortadan kaldıran bir çeşit değer mühendisliği metodudur. Bu sistematik düşünme yaklaşımı Otomotiv Endüstrisinde ortaya çıkmış olmasına rağmen İnşaat Sektörü de dahil olmak üzere diğer endüstriler için de ilham kaynağı olmuştur. İmalat sanayinde başarılı olan uygulamalardan sonra, Yalın Üretim Prensipleri inşaat alanlarında dahakim bir konu haline gelmiştir. Hem müşteri beklentisini karşılamak hem de üretim verimliliğinin arttırmak için proje , inşaat ve işletme sürecindeki atıkların bertaraf edilmesi ya da minimum seviyede tutulması hedeflenmiştir. Yalın Prensibikapsamında, müşteri iştekleri ve beklentileri haricinde oluşan, ayrıca zaman ve maddi kayba olanak tanıyan her etkinlik bir tür atıktır ve üretim süreci sonunda ortaya çıkan ürün sadece müşterinin son ürün tanımına ve beklentisine cevap verdiği ölçüde başarılıdır. Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), inşaat endüstrisinin tasarım, projelendirme, fizibilite, planlama, ihale dokümanları üretimi, bina enerji analizleri, inşaat ve tesis yönetimi gibi aşamalarındakullanılabilecek yenilikçi yazılımlar bütünüdür. BIM, bütün üretim aşamalarının hepsini aşama aşama açığa çıkaran, hepsine müdahale edebilmeyi sağlayarak diğer paydaşlar ile koordineli akışı mümkün kılan ve proje süreçlerindeki tüm hataların fark edilerek düzeltilmesine imkan veren bir yöntem olarak son yıllarda inşaar sektöründe önemini arttırmıştır. Bu çalışmanın ilk aşamasında, başlıca üretim teorileri ve bu teorilerin israf türleri ile değer üretimi tanımlarına yer verilmiştir. Ayrıca, benzer tarihi ve kültürel özelliklere sahip gelişmekte olan 3 ülke için yapılan Yalın İnşaat Methodları konulu çalışmalar incelenip açıklanmıştır. İkinci aşamada, Yalın Üretim Prensiplerinin ortaya çıkış sürecine, prensiplerin açıklamalarına ve inşaat sektöründeki yansıması olan Yalın İnşaat konseptine yer verilmiştir. Üçüncü aşamada,Türkiye İnşaat Endüstrisindeki meydana gelen kayıpların sebeplerinin tespit edilebilmesi için sektördeki 2 mimari ofis ve 3 inşaat yapım şirketi olmak üzere 5 firmanın proje sorumluları ile yüzyüze yapılan görüşmelere yer verilmiştir. Yalın üretim prensiplerinde Taiichi Ohno tarafından belirlenen başlıca 7 israf kaynağı dikkate alınarak yapılan görüşmelerde Türk İnşaat Sektöründe karşılaşılan israflar analiz edilmiştir. Çalışmanın dördüncü aşamasında, Türk inşaat sektöründe tespit edilen kayıpların azaltılması ve giderilmesi için başvurulması gereken Yalın İnşaat Metodları ve Yapı Bilgi Modellemesi kavramlarının arasındaki kavramsal etkileşimler, ortaya çıkabilecek pozitif fonksiyonlar ele alınmıştır ve geliştirilen proje yönetim sisteminin gerekliliği açıklanmıştır. Bu çalışma, Türk inşaat sektöründeki firmalar ile yapılan görüşmeler sonucunda belirlenen ve Yalın Üretim Prensiplerine göre sınıflandırılan israfları minimum seviyeye düşürmeyi sağlayacak Yalın Yapım Yöntemlerinin gerekliliğini ve BIM ile entegrasyonunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yalın İnşaat Metodları ve BIM entegrasyonu sayesinde, Türk İnşaat Sektöründeki atıkların azaltılması için kullanılacakproje yönetim modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, increasing competitiveness in construction sector leads stakeholders to focus on customer-oriented and competitive-based projecting, construction and operation. Lean Production Principles and Building Information Modelling (BIM) are two different methods that are used for developing different phases of projects in order to achieve customer expectations. Lean Philosophy is a kind of value engineering tool that eliminates all product wastes to maximize customer expectations. These systematic thinking approach emerge in Auto Industry and become an inspiration source for other sectors including Construction Industry. After successfully implementation in manufacturing industry, lean concepts have become a domination issue in construction fields for many years. All stakeholders have aimed reducing waste and increasing productivity to provide client's requirements of construction. According to Lean Philosophy, every unnecessary and irrelevant activities in project is a kind of waste and all these over operations should be eliminated from the production flow process. Building Information Modelling is an innovative tool as a three dimentional modeling tool in construction industry but recent years, cost, time, sustainability and facility arguments have been integrated with this tool for providing well-coordinated project model that could be used for design, feasibility, scheduling, bidding, building analyzing, construction and facility management phases. BIM concept aims improving workflow visulation of project step by step and stakeholders could be able to specify project's clash detections, mistakes and wastes before the execution phase. Therefore, BIM and Lean Construction Methods aim at the same goal in terms of being well-coordinated and well-collaborated projects which result in customer satisfaction. This study aims to analyze the integration of Lean Construction Methods with BIM by identifying and classifying wastes in construction industry in relation to Lean Production Waste Types. Interviewshave been conducted with 5 construction firms in order to clarify the construction waste types and their frequency of occurrence inTurkish Construction Industry. The data obtained are analyzed and interpreted to develop solutions to reduce wastes in Turkish Construction Industry by suggesting the use of Lean Construction methods and BIM.