Vücut geliştiren sporcularda anjiyotensinojen geni rs699 polimorfizminin incelenmesi
Investigation of angiotensinogen gene rs699 polymorphism in bodybulding athletes
- Tez No: 657640
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Genetik bilimi son 10 yılda gelişmesini hızlandırmıştır. Bu gelişme ile birlikte insan DNA'sına ait daha geniş bilgilere ulaşılmış ve bireyin sahip olduğu DNA bilgisinin atletik performansa etkileri incelenmeye başlanmıştır. Atletik performansın incelenmesi ile bireye uygulanan çalışmaların uygunluğu incelenir ve performanslarını en üst seviyeye çıkarmaları amaçlanır. Sporcularda aranan temel özellikler, çeviklik, güç ve hız atletik performans geliştirme alanıdır. Bazı spor branşları dayanıklılık gerektirirken, bazıları hız ve çeviklik gerektirir. Bazı bireylerin kalıtsal yapıları, bazı spor branşları için daha uygundur. Araştırıcılar ACE genindeki polimorfizmi atletik performans ve dayanıklılık ile ilişkilendirdiler. Sonraki yıllarda diğer genler de atletik performans ile ilişkilendirildi. Bazı genlerin dayanıklılıkla, bazılarının ise güç, çeviklik, hız ile ilişkili olduğu sonucuna varıldı. Anjiyotensinojen rs699 geni de bunlardan birisidir. Renin anjiyotensinojen sistemine ait bu gen vücudun su, tuz, elektrolit dengesini düzenlediği gibi, kan basıncı ve spor performansı ile ilişkilendirilir. Bu genin Treonin(T) tortusunun 235 aminoasidinde metionin (M)ile yer değiştirmesi sonucu C alleli oluşur ve bu allellerin güç ve dayanıklılık gerektiren sporcularda bulunma oranları farklıdır. Çalışmamıza 58 sporcu katılmıştır. Bunlardan 14'ü deney gurubu,44'ü ise kontrol gurubudur. Deney gurubunun 3'ü AA (%21,4), 7'si AG (%50) ve 4'ü GG (%28,5) genotipinde olduğu belirlenmiştir. Allel dağılımları ise, 13'ü 'A' (%46,4), 15'i 'G' (%53,5) olarak belirlenmiştir. Kontrol gurubunun 12'si AA (%27,2), 18'i AG (%40,9),14'ü GG (%31,8) genotipine sahip olduğu belirlenmiştir. Allel dağılımları ise, 42'si'A'(%47,7), 46'sı'G' (%52,2) olarak belirlemiştir. Sonuçta vücut geliştiren sporcularda AGT rs699 polimorfizminde AG genotipinin daha fazla oranda ve G allelinin ise baskın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The science of the genetics has accelerated its development in the last 10 years.With this development,wider information about human DNA has been reached and the effects of the DNA knowledge of the individual on athletic performance have begun to examined.With the examination of the athletic performance,the appropriateness of the studies applied to the individual is examined and it is aimed to maximize their performance,The basic qualities required by athletes,agility,strength and speed are the field of the athletic performance enhancement.Some sports require endurance,while others require speed and agility.The genetic make up of some individuals is moe sutable for some sport branches.Researchers have associated the polimorphism in the ACE gene with athletic performance and endurance.Other genes also been associated with athletic performance in subsequent years.It was concluded that some genes are associated with endurance and some genes are associated with strength,agility,speed.AGT gene is one of them. This gene,which belongs to the renin angiotensin system,regulates the body's water,salt and electrolyte balance and is associated with blood pressure and sport performance. The C allele is formed by replacing the 235 aminoacid threonine residue of this gene with methionine. The rates of these alleles in athletes reqiring strength and endurance are different.58 athletes participated in our study.14 theese are experimental group,and 44 are control group. It was determined that 3 of the experimental group were AA (21,4%), 7AG(50%), 4 GG(28,5%) genotype. Allele distributions were determined as 13 'A' (46,4%) and 15 as 'G' (53,5%) It was determined that the control group had 12 AA (27,2%) genotype,18 AG (40,9%), 14 GG (31,8%) genotype. Allele distributions were determined to be 42 'A' (47,7%), and 46 'G' (52,2%) As a result, it was observed that AGTrs 699 polymorphism was more dominant in the AG genotype and the G allele was more dominant in bodybuilding athletes.