Trafik kazalarında cinsiyet önyargısının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A study on evaluation of gender bias in traffic accidents
  1. Tez No: 657681
  2. Yazar: ASİLA KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda modernleşmenin beraberinde getirdiği gelişmelerle birlikte, kadınların hayatında önemli değişmeler görülmektedir. Kadının etkileşim alanının ve imkanının artması politik, ekonomik, sosyal, kültürel, medeni veya 'diğer alanlar' olarak tanımlanan ayrımcılık alanlarının oluşmasını, kadın katılımının belirli koşullara bağlandığı, belirli kalıplarla sınırlandırıldığı veya mahrum bırakıldığı ya da en iyi ihtimalle dışlanmaya maruz kaldığı alanların oluşmasını beraberinde getirmiştir. Bir toplumda erkeklerle kadınların eşit koşullara sahip olması ancak her alanda eşit koşullara sahip olması ile mümkündür. Kadınların bir alanda dünya örnekleriyle kıyaslandığında, yeterince iyi durumda olmaması, kadınların o alanda tutunabilmeleri için, erkeklerden çok daha fazla çaba harcamalarını gerektirmektedir. Kadınlar ve erkekler bir konuda aynı performansa sahip olsalar ya da kadınlar daha iyi olsa bile, erkeği daha iyi görme eğilimi, kendiliğinden güçlü bir şekilde vardır. Erkeklere olduğundan daha fazla kadınlara ise olduğundan daha az değer verilmesine dayalı toplumsal algıları, bilimsel dayanaklarla ortaya koymak gerekmektedir. Bu çalışma, trafik kazalarında, kadına yönelik algıyı değerlendirmek ve konuyu gerekli farkındalığın olup olmadığı yönüyle de ele almak amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the developments brought by modernization in recent years, significant changes have been observed in women's lives. Increase in interaction fields and opportunities provided for women has brought about discrimination areas defined as political, economic, social, cultural, civil or other areas and where women's participation is bound by certain conditions, limited by certain patterns or deprived or at best exposed to social exclusion.In a society, it is only possible for men and women to have equal conditions when they have equal conditions in all areas. Compared to world examples in any field, women put much more effort than men in order to hold on to that field. Even if women and men give better or same performance, there is a strong natural tendency to perceive men better. It is necessary to put forward social perceptions based on assigning much more value to men or less to women than their real worth on scientific ground. This study has been carried out in order to evaluate the perception of women in traffic accidents and to discuss the issue in terms of whether necessary awareness has been built.