Metastatik meme kanserinde TRKA agonisti amitriptilin ile TRPV1 modülatörlerinin tek başına ve kombine etkileri
The effects of TRKA agonist amitriptyline and TRPV1 modulators alone and in combination in metastatic breast cancer
- Tez No: 657702
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Meme kanseri, kadınlarda her yıl en sık teşhis edilen kanser tiplerinden biri olup mortalitesi oldukça yüksektir ve metastaz gelişimi tedavisini sınırlamaktadır. Literatürde metastatik meme kanseri hücrelerinin hem TRPV1 hem de TrkA reseptörlerini eksprese ettiği gösterilmiştir. Nöronlar üzerinde yapılan çalışmalarda TrkA reseptör aktivasyonunun TRPV1 kanalının sensitizasyonunu arttırdığı belirtilmiştir. Ancak kanserde bu reseptörlerin tek ve kombine etkileri üzerine yapılan çalışmalar çok azdır. Bu amaçla çalışmamızda TrkA agonisti olan Amitriptilin ve TRPV1 modülatörlerinin tek ve kombine kullanımının metastatik meme kanseri hücre proliferasyonundaki etkileri araştırılmıştır. Yöntem: 67NR ile 4T1 ve alttipleri 4TBM ve 4THM meme karsinom hücrelerinde TRPV1 ve TrkA ekspresyonuna Western Blot yöntemiyle bakıldı. TrkA agonisti Amitriptilin, TRPV1 agonisti Olvanil ve TRPV1 antagonisti AMG9810'un 4TBM ve 4THM hücre proliferasyonundaki etkisi hücre kültürü yöntemiyle belirlenmiştir. TrkA ve TRPV1 ilişkisinin 4TBM ve 4THM hücre proliferasyonundaki etkisinin belirlenmesi için hücre kültürü deneyi yapılmış; etkileşim türünü belirlemek için isobologram grafiği ve CI değerleri çıkarılmıştır. Bulgular: 67NR, 4T1 ve 4T1 in alttiplerinde hem TRPV1 hem de TrkA ekspresyonu görülmüştür. Amitriptilin, Olvanil ve AMG9810 ajanları 4TBM ve 4THM hücre proliferasyonunu baskılamıştır. Amitriptilin hem Olvanil hem de AMG9810 ile kombine kullanımında farklı dozlarda sinerjistik etkileştiği görülmüş; matematiksel ifadesi olarak CI değerleri ya 1'e eşit ya da 1'den küçük bulunmuştur. Sonuç: 67NR, 4T1 ve alttiplerinde TrkA ekspresyonu ilk defa gösterilmiştir. Literatürden farklı olarak TrkA agonisti Amitriptilinin metastatik meme kanseri hücrelerindeki antiproliferatif etkisi ortaya konmuştur. İlk defa metastatik meme kanseri hücrelerinde TrkA-TRPV1 ilişkisinin hücre proliferasyonundaki etkisinin olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Breast cancer is the most diagnosed cancer in women with high mortality rate and the development of metastasis limits the treatment options. It has been shown the expression of TrkA and TRPV1 channels in breast carcinoma in literature. Neuronal studies reported that TrkA reseptor activation increases the TRPV1 channel sentisization. However, there are few studies conducted on the activities of these reseptors alone or in combination in cancer. In this study, the effects of the use of TrkA agonist Amitriptilin and TRPV1 modulators alone or in combination in metastatic breast carcinoma investigated. Method: 67NR, 4T1 and it's substypes 4TBM and 4THM breast carcinoma cell lines were used to identify the expressions of TRPV1 and TrkA with western blot. The effects of TrkA agonist Amitriptilin, TRPV1 agonist Olvanil and TRPV1 antagonist AMG9810 on cell proliferation were investigated with cell culture techniques. The type of the relation between TrkA and TRPV1 in 4TBM and 4THM cell lines were identified with isobologram graph and CI value in cell culture. Results: TRPV1 and TrkA expression were seen in 67NR, 4T1, 4THM and 4TBM cell lines. Amitriptilin, Olvanil and AMG9810 agents supressed cell proliferation in both 4TBM and 4THM cell lines. Amitriptrilin decreased cell proliferation in different doses in combination either Olvanil or AMG9810 and their CI values found either equal to 1 or less then 1. Conclusion: The expression of TrkA was shown for the first time in 67NR, 4T1 and it's subtypes. Different from literature, it has been found that Amitriptilin has antiproliferative effects on breast carcinoma cells. The effects of the interaction between TrkA and TRPV1 on cell proliferation were identified in metastatic breast carcinoma for the first time.