IVF hastalarında, 3. gün erken kompakt olan/olmayan embriyoların 3. veya 5. gün transferleri ile gebelik ve canlı doğum oranlarının karşılaştırılması
Comparison of 3RD day EARLY compact/non-compact embryos' RD or 5th day transfers wi̇th pregnancy and live birth rates in ivf patients
- Tez No: 657703
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CINCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Embriyoların erken kompaktlaşması ile ilgili literatür henüz sınırlıdır. Çalışmamızda 3.gün erken kompaktlaşmanın transfer günlerine (3.gün ve 5.gün) göre gebelik ve canlı doğum oranlarına etkisi incelendi. Böylelikle erken kompaktlaşmanın implantasyondan sonra gebeliğin sağlıklı bir şekilde devamlılığına katkı sağlayıp sağlamadığı sorusuna yanıt aradık, yanısıra morfolojik skorlama yöntemlerine bir ek kriter olup olamayacağını araştırdık. Yöntem-Gereçler: Toplam 400 hastanın transfer edilen 776 embriyosunu değerlendirmeye aldık. Veriler, 01.03.2012-01.03.2019 tarihleri arasında Altunizade Acıbadem Hastanesi Tüp Bebek ve Üreme Sağlığı Merkezine başvurmuş çiftlerin tedavi dosyalarından retrospektif olarak derlendi. 40 yaşından küçük, en az 3 oosit toplanabilmiş, kadın faktörü (female factor) ya da açıklanamayan infertilite (unexplained infertility) tanısı almış olgular çalışmamıza dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The literature on the early compacting of embryos is still very limited. In this study, the effect of early compacting on the 3rd day of pregnancy and live birth rates according to the transfer days (3rd and 5th days) is examined. Thus, an answer to the question of whether early compacting contributes to a healthy transformation of pregnancy after implantation was sought, and whether it could be an additional criterion for morphological scoring methods were investigated. Methods-Materials: 776 embryos transferred from 400 patients were evaluated. The data were retrospectively compiled from treatment files of couples who applied to Altunizade Acıbadem Hospital IVF and Reproductive Health Center between 01.03.2012-01.03.2019. At least 3 oocytes were collected, cases younger than 40 and diagnosed with a female factor or unexplained infertility were included in the study.