Peynir altı suyu tozu ve propolis içeren mamalar ile beslenen oğlaklarda bazı büyüme ve gelişme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some growth and development characteristics of the kids fed with the feed containing whey and propolis
  1. Tez No: 657745
  2. Yazar: SELDA MANAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, oğlak büyütmede inek sütüne peynir altı suyu tozu katılarak ana sütüne alternatif, daha ekonomik ve tercih edilebilecek bir süt ikame yemi elde edilmesi ve bu yeme propolis takviyesinin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Aynı dönemde doğan 40 baş oğlak, kolostrum aldıktan ortalama 7 gün sonra 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunda 10 oğlak anaları ile birlikte tutulup analarını serbest emerken, diğer üç grupta, 10'ar baş oğlak analarından ayrılarak bireysel bölmelere alınmıştır. Her üç deneme grubundaki oğlaklar sadece süt ikame yemi ile beslenmiştir (% 75 inek sütü +% 10 PAST +% 15 su). 1. gruptaki oğlaklar sadece mama ile beslenmiştir. İkinci ve üçüncü deneme grubundaki oğlaklara, yemlere ek olarak günde bir kez sırasıyla 0.4 cc ve 0.2 cc propolis verilmiştir. Tüm gruplardan 5 hafta süresince haftada bir kez bazı büyüme ve gelişime parametreleri (canlı ağırlık, VKP, vücut uzunluğu, cidago yüksekliği, göğüs çevresi,) ile rektal sıcaklık ölçümleri alınmış ve sabah-akşam ishal puanlaması yapılmıştır. Denemenin başlangıcında, ortasında ve sonunda kan örnekleri alınarak, bazı biyokimyasal ve hematolojik analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to obtain an alternative, more economical and preferable milk substitute feed by adding whey powder to cow's milk in kid rearing and to determine the effect of propolis supplement on this diet. 40 Saanen goat kids born in the same period were divided into 4 groups, on average 7 days after taking colostrum, and while the 10 kids in the control group were kept together with their mothers and sucked their mothers freely, the kids in the other three groups, 10 heads in each one, were separated from others and taken into seperate sections. Kids in all three experimental groups were fed only milk replacer (75% cow's milk + 10% WHEY + 15% water). In addition to the feed, 0.4 cc and 0.2 cc propolis were given to the kids in the second and third experimental groups, respectively, once a day. Some growth and development parameters (body weight, BCS, body length, withers, chest circumference) and rectal temperature were measured once a week for 5 weeks from all groups and morning and evening diarrhea scoring was done. Blood samples were taken at the beginning, in the middle and at end of the study and some biochemical and hematological analyzes were performed.