Aydın il merkezindeki park ve yeşil alanlardaki yaprak bitleri üzerinde beslenen akarların belirlenmesi
Determination of mites feeding on aphids in the park and green areas of Aydin city
- Tez No: 657744
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Mart 2019-Haziran 2020 tarihleri arasında Aydın il merkezindeki park ve yeşil alanlarda görülen yaprak bitleriyle beslenen akarların saptanması amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışma sonucunda Allothrombium, Balaustium, Curteria, Erythraeus (Erythraeus), Erythraeus (Zaracarus) ve Lassania cinslerine ait toplam 17 tür saptanmıştır. Biri Erythraeus (Erythraeus) ve üçü Erythraeus (Zaracarus) olmak üzere toplam dört türün dünya faunası için yeni türler olduğu belirlenmiş ve bu türlerin tanılama çalışmaları devam etmektedir. Dokuz tür, Allothrombium clavatum Saboori, Pešić & Hakimitabar, 2010, A. polikarpi Haitlinger, 2006, A. scilianum Haitlinger, 2012 (Trombidiidae), Erythraeus (Erythraeus) phalangoides (De Geer, 1778), E. (E.) uhadi Kamran & Alatawi, 2014, Erythraeus (Zaracarus) coleopterus Mortazavi, Hajiqanbar & Saboori, 2012, E. (Z.) iranicus Saboori & Akrami, 2001, E. (Z.) kurdistaniensis Khanjani & Ueckermann, 2005 (Erythraeidae) ve Lassenia novoseljensis Haitlinger & Šundić, 2015 (Tanaupodidae), Türkiye faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Bu çalışmada elde edilen larvaların çok sayıda farklı yaprak biti türü (Aphis (Aphis) craccivora Koch, 1854, A. (A.) nerii Boyer de Fonscolombe, 1841, Aulacorthum (Aulacorthum) solani (Kaltenbach, 1843), Brachycaudus (Appelia) tragopogonis (Kaltenbach, 1843), Hyalopterus pruni (Geoffroy, 1762), Hyperomyzus (Hyperomyzus) lactucae (Linnaeus, 1758), Macrosiphoniella (Macrosiphoniella) sanborni (Gillette, 1908), Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer, 1776), Uroleucon (Uroleucon) sonchi (Linnaeus, 1767), Uroleucon (Uromelan) aeneum (Hille Ris Lambers, 1939) (Hemiptera: Aphididae)) üzerinde ektoparazit olarak beslendiği belirlenmiştir. Bu akar türlerinin yaprak bitleri üzerindeki etkililiğini ve biyolojik mücadelede kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için ileride çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the mites that feed on aphids in the park and green areas in Aydın city between March 2019 and June 2020. As a result of this study, a total of 17 species belonging to the genera Allothrombium, Balaustium, Curteria, Erythraeus (Erythraeus), Erythraeus (Zaracarus) and Lassania were identified. A total of four species, one from Erythraeus (Erythraeus) and three from Erythraeus (Zaracarus), are new species for the world fauna and identification studies of these species are continued. Nine species, Allothrombium clavatum Saboori, Pešić & Hakimitabar, 2010, A. polikarpi Haitlinger, 2006, A. scilianum Haitlinger, 2012 (Trombidiidae), Erythraeus (Erythraeus) phalangoides (De Geer, 1778), E. (E.) uhadi Kamran & Alatawi, 2014, Erythraeus (Zaracarus) coleopterus Mortazavi, Hajiqanbar & Saboori, 2012, E. (Z.) iranicus Saboori & Akrami, 2001, E. (Z.) kurdistaniensis Khanjani & Ueckermann, 2005 (Erythraeidae) and Lassenia novoseljensis Haitlinger & Šundić, 2015 (Tanaupodidae), are new records of Turkish fauna. The larvae obtained in this study were fed as ectoparasites on many different aphid species (Aphis (Aphis) craccivora Koch, 1854, Aphis (A.) nerii Boyer de Fonscolombe, 1841, Aulacorthum (Aulacorthum) solani (Kaltenbach, 1843), Brachycaudus (Appelia) tragopogonis (Kaltenbach, 1843), Hyalopterus pruni (Geoffroy, 1762), Hyperomyzus (Hyperomyzus) lactucae (Linnaeus, 1758), Macrosiphoniella (Macrosiphoniella) sanborni (Gillette, 1908), Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer, 1776), Uroleucon (Uroleucon) sonchi (Linnaeus, 1767), Uroleucon (Uromelan) aeneum (Hille Ris Lambers, 1939) (Hemiptera: Aphididae)). Future studies should be conducted to determine the effectiveness of these mite species on aphids and whether they can be used in biological control.