Öylesine bir kadın
A random woman
- Tez No: 657747
- Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Otuzlu yaşlarında sıradan bir kadının, toplumun beklentileri karşısında, cenneti andıran bir mekanda, psikolojik kafa sesleri ve yerinde müzik kullanımı ve görüntüsel efektler ile, yaşam aşkı dolu oluşu, hayalleri ve gerçekler arasında sıkışmış sıradan olmayan iç benliği ve sıradan eylemleri… Her şeye rağmen (hayatında bulunmayan bir 'Âdem' varken) hala gülümseyebilmesi ve huzurlu bir cennetvari ortamda çıplak ayak yürüyüşü… Kadının içinde tuttuğu, biriken değerlerin, gerçek yaşam içinde dışa dökülememesi ancak iç ses olarak verildiği takdirde filmin özellikle hissedilmesi beklenilen kısımlarında netlikle ortaya çıkması söz konusudur. Ourobrosun (kendi kuyruğunu yiyen yılan) oluşturduğu döngüselliğe, film jeneriğinde; kadının boynunda kundalini dövmesi olarak da yer verilir. Geleneksel sınırlara karşı duruşuna dair iç ses de verilir. Bu içiçe geçmiş, şimdiki zaman, gerçeklik ve hayal karışımı olsa dahi aynı kişiye ait kafasında beliren olgulara kafesi yordamı ile tanıklık ederek bir döngüselliği tamamlamış oluruz: geçmiş olmadan bugün olamaz ve bugün yarına can verir.
Özet (Çeviri)
A random woman of thirty years old, despite the expectations of conventional boundaries, pscyhologically narrates with the right music and right cinematography; shows us how she stayed full of love, between dreams and reality –though she was stuck bewtween the two- and how she kept her sanity through her narration and her random behaviours. Despite everything (when ther is no“Adam”her life) her still smiling and peacefully walking through the heaven-like places bare foot. Randomly taken thirty years old woman is petite and with long hair and quite attractive; holds within herself many collective values which can only be narrated as she cannot speak out to the world and this is what the viewer is expected to feel. The metamorphosis of an ouroboros is directly captured in the opening writing through symbolism. The same symbolism is a tattoo on the neck of our character which we rarely see throuout the film as it is ought to be captured by the viewers. Standing against conventional boundaries is given as a narration throughout the experimental film. This merged past, now and the future; even though it might well be a dream but it also might be the reality belongs to the same very character in the film. The metamorphosis is captured through the narration with the cinematographic explanation. Without the past, today cannot exist and without today future cannot exist.